KAMIENNY DOM – "STEINHAUS"

Czytaj więcej: KAMIENNY DOM –  Niegdyś jeden z najbardziej reprezentacyjnych budynków Braniewa, który wybudowano w XV w. Przez wieki był ozdobą miasta, ale został zniszczony podczas sowieckich bombardowań w 1945 i ostatecznie rozebrany w 1959 r. Na szczęście po tym budynku pozostało wiele zdjęć i pocztówek. Wbrew nazwie nie był budowlą z kamienia, lecz jednym z pierwszych murowanych budynków w „drewnianym” wówczas Braniewie. Przebudowany gruntownie w końcu XVII w. w stylu barokowym, stanowił do 1945 r. jeden z najpiękniejszych i najokazalszych zabytków architektonicznych Braniewa.

Czytaj więcej: KAMIENNY DOM – "STEINHAUS"

DWÓR ARTUSA W BRANIEWIE

Czytaj więcej: DWÓR ARTUSA W BRANIEWIE W miejscu, w którym obecnie znajduje się Braniewskie Centrum Kultury już od średniowiecza stał legendarny Dwór Artusa. Budynek przebudowano w XVI w., a został rozebrany w XVIII w. Na jego miejscu wniesiono wielokrotnie przebudowywany obiekt, który jest częścią dzisiejszego BCK. Z Dworem Artusa wiąże się sięgająca średniowiecza i będąca przez wieki chlubą miasta - tradycja rycerskich turniejów, a także przepych wyposażenia i serwowanych trunków, świadczący o zamożności mieszkańców dawnego Starego Miasta.

Czytaj więcej: DWÓR ARTUSA W BRANIEWIE

BASZTA PROCHOWA

Czytaj więcej: BASZTA PROCHOWA Z dawnych średniowiecznych fortyfikacji obronnych Starego Miasta Braniewa do czasów współczesnych pozostała znaczna część murów obronnych oraz kilka zachowanych budowli, z których jedną jest Baszta Prochowa. Znajduje się ona w północnej części zewnętrznej linii dawnych murów obronnych na terenie dzisiejszego Amfiteatru Miejskiego i obecnie mieści się w niej mini-muzeum prowadzone przez Janusza Moskala.

Czytaj więcej: BASZTA PROCHOWA

WIEŻA MŁYNA KIERATOWEGO

 Czytaj więcej: WIEŻA MŁYNA KIERATOWEGO Istniejąca do dziś średniowieczna baszta obronna, jest doskonale znana wszystkim mieszkańcom Braniewa. Obecnie jest własnością Zgromadzenia Sióstr św. Katarzyny, do których powróciła po 50-letniej przerwie. Przez stulecia była podporą południowej linii murów obronnych Braniewa i nosiła różne nazwy. Jest jedną z nielicznych „wizytówek” świetności dawnego Braniewa i choć została częściowo zniszczona w 1945 r., to na szczęście uniknęła powojennych rozbiórek i została odbudowana.

Czytaj więcej: WIEŻA MŁYNA KIERATOWEGO

BRAMA MŁYŃSKA i BRAMA KOTLARSKA

Czytaj więcej: BRAMA MŁYŃSKA i BRAMA KOTLARSKA Mimo, że Stare Miasto miało łącznie 6 bram, to najważniejsze były te na osi wschód-zachód, czyli znajdujące na szlaku Królewiec-Elbląg. Po stronie wschodniej stały dwie bramy miejskie z mostami na rzece Pasłęka. Były to Brama Młyńska z Mostem Młyńskim oraz Brama Kotlarska z Mostem Kotlarskim. Obie bramy istniejące od średniowiecza zostały rozebrane na początku XIX wieku, natomiast z wielokrotnie niszczonych mostów przetrwał dawny Most Młyński na obecnej ulicy Gdańskiej.

Czytaj więcej: BRAMA MŁYŃSKA i BRAMA KOTLARSKA

.