BIAŁE KOSZARY
Za sprawą wieloletnich związków z wojskiem a obecnie jako „miasteczko szkolne”, zbudowany w 1898 r. kompleks koszarowy przy ulicy Moniuszki jest przykładem pożytecznego wykorzystania zabytku, bo bez wątpienia taki charakter mają w dużym stopniu zachowane pierwsze koszary w Braniewie. Przez lata nazywano je „Białymi Koszarami” i miały kilka etapów w swojej historii, które najprościej możemy podzielić na okres niemiecki i polski oraz według przeznaczenia na wojskowy i edukacyjny. Dziś w dużym stopniu odremontowane koszary po prostu „cieszą oko”, ale też przykładem pożytecznego wykorzysta obiektów powojskowych.
Braniewo zostało miastem garnizonowym w 1772 r. wraz z wkroczeniem pruskich oddziałów podczas I rozbioru Polski i od tego czasu w mieście stacjonowały różne jednostki armii pruskiej i niemieckiej, ale aż do końca XIX w. nie było koszar a żołnierze kwaterowali w wynajmowanych prywatnych mieszkaniach. Czy zatem koszary przy ul. Moniuszki były pierwszym takim obiektem w Braniewie? Nie, gdyż wcześniej, bo w 1884 r. zbudowano gmach przy dzisiejszej ul. Morskiej dla 1 Batalionu Jegrów. Ponieważ jednostka w tym samym roku opuściła Braniewo, ostatecznie w 1886 r. budynek wydzierżawiła firma Loeser & Wolff i powstała tam fabryka cygar (dziś lokal Fundament).
W 1898 r. oddano do użytku zbudowany przez miasto nowoczesny jak na tamte czasy kompleks koszarowy przy ówczesnej Rodelshöferstrasse a dzisiejszej ulicy Moniuszki. Kompleks został zaprojektowany jako symetryczny układ 4 niemal bliźniaczych budynków koszarowych umieszczonych we wzdłużnych pierzejach wschodniej i zachodniej, w narożnikach obszernego placu ćwiczeń. Każdy gmach mieścił kompanię piechoty. Teren koszar ma kształt prostokąta z zabudową rozlokowaną symetrycznie wokół dużego prostokątnego dziedzińca. W narożniku północno-wschodnim przy wartowni znajdował się reprezentacyjny budynek sztabu batalionu. Na południowym skrzydle kompleksu stały 2 budynki gospodarcze, a na północnym masywny gmach mieszczący stołówkę, kuchnię i kantynę, która na wieńczącej dach wieżyczce miała zegar. Za stołówką w narożniku północno-zachodnim postawiono budynek mieszkalny dla kadry oficerskiej i stajnię dla koni oficerskich. Między budynkami koszarowymi znajdowały się latryny dla żołnierzy i pomieszczenia gospodarcze. Całość była ogrodzona murem i płotem. W dniu 1.10.1900 r. do północnej części koszar dołączono zadbany park, w którym znalazło się kasyno oficerskie i na samym skraju lazaret. Na terenie koszar za budynkiem sztabu podobno przez krótki czas znajdowała się kaplica. Zespół budynków był jednorodny i zbudowany według rządowego projektu stosowanego w przypadku zabudowy koszarowej w całych Prusach Wschodnich. Budynki nie posiadają cech stylowych i nie są wpisane do rejestru zabytków.
Budynki koszarowe postawiono na fundamentach z kamienia polnego ciosanego na zaprawie cementowo-wapiennej. Ściany zewnętrzne są murowane z cegły ceramicznej pełnej, wątek mieszany, zaprawa cementowo-wapienna a elewacje tynkowane z detalem w cegle licowej. Stropy nad piwnicą, II piętrem i częścią III piętra typu Kleina z drewnianymi legarami, nad I piętrem strop belkowy ze ślepym pułapem, a nad częścią środkową III piętra strop drewniany ze ślepym pułapem. Dach dwuspadowy o konstrukcji drewnianej kryty dachówką karpiówką. Każdy budynek miał 2 wejścia w szczytach na klatkę schodową z dwubiegowymi schodami granitowymi na stalowych belkach. Charakterystyczne są tynkowane elewacje z detalem w cegle licowej w postaci opasek okiennych i drzwiowych, fryzów międzykondygnacyjnych, szerokich kroksztynowych gzymsów podokapowych oraz opilastrowania narożników. Pomieszczenia dla plutonów mieściły po 30 żołnierzy. Mieszkania oficerów miały po 3, a kwatery podoficerów po 2 okna.
Kompleks koszarowy zbudowano dla stacjonującego od 1893 r. w Braniewie batalionu fizylierów z pułku Grenadier-Regiment König Wilhelm I. (2. Ostpreussisches) Nr 3, który był jedną z najstarszych jednostek w armii pruskiej i niemieckiej. Pułk miał długą tradycję bowiem powstał w dniu 18.08.1685 r. i uczestniczył w wielu wojnach toczonych przez Prusy. Jednostka od 1713 r. stacjonowała na stałe w Królewcu. Oddział wielokrotnie zmieniał nazwę, a w Braniewie stacjonował już wcześniej. Pierwszy pobyt w Braniewie miał miejsce w 1809 r., gdy stanowił garnizon miasta jako lekki batalion 2. Ostpreussisches Infanterie-Regiment Prinz Heinrich. Ponownie oddział przybył do Braniewa w 1817 r. i na kolejne 30 lat związał się z miastem. Wówczas był to batalion fizylierów z 3 Pułku Piechoty (2 wschodniopruskiego) Księcia Henryka - 3. Infanterie-Regiment (2. Ostpreussisches) Prinz Heinrich.
Jednak w okresie lat 1817-1830 w braniewskim garnizonie następowała ciągła rotacja oddziałów i dlatego przemiennie wydzielono inny batalion na zastępstwo fizylierów, gdy zostają kilkukrotnie wysłani czasowo do Królewca. Był to II batalion muszkieterów z tego samego 3 Pułku Piechoty oraz batalion fizylierów z 1 Pułku Piechoty (1. Infanterie Regiment), bardziej znanego pod obowiązującą od 1864 r. nazwą Grenadier Regiment Nr. 1 Kronprinz. W rzeczywistości fizylierzy 3 pułku stali w Braniewie w latach 1817-1819, 1823-1826 i 1830-1848. Podczas pobytu w Braniewie od dnia 10.03.1823 r. pułk zmienia nazwę na 3 Infanterie-Regiment, czyli 3 Pułk Piechoty i pod taką nazwą będzie występować do końca pobytu w mieście. Oddział stacjonował w pomieszczeniach i budynkach wynajmowanych od mieszkańców oraz na przedmieściach. Fizylierzy ćwiczyli początkowo w szopach stojących na ul. Teichstrasse (obecnie Pl. Grunwaldu), gdzie prawdopodobnie również większość z nich stacjonowała. Od około 1830 r. ćwiczenia odbywały się na placu ćwiczeń wytyczonym przy Stadtpark (obecny Pl. Wolności). Batalion fizylierów opuszcza miasto w dniu 26.04.1848 r. w związku z trwającą w całych Niemczech rewolucją, tzw. Wiosną Ludów i udaje się do Poznania w celu walki z powstaniem wielkopolskim.
Później w Braniewie w latach 1848-1884 stacjonował słynny 1 Batalion Jegrów (Jäger-Bataillon Nr. 1), a do 1893 r. namiastką wojska w mieście było Dowództwo Okręgu Landwehry (Obrona Krajowa) - Landwehr Bezirks-Kommando Braunsberg na ulicy Marktstraße (obecnie Kościuszki). Batalion fizylierów powraca do Braniewa w październiku 1893 r., a oddział z Królewca przyprowadził mjr Karol Johann Ehrenreich von Redern. Wcześniej pułk po raz kolejny zmienił nazwę, otóż w dniu swoich 30-tych urodzin 27.01.1889 r. cesarz Wilhelm II Hohenzollern nadaje pułkowi nową nazwę i nowego patrona - króla Fryderyka Wilhelma I (1713-1740). Odtąd pułk nosi nazwę Grenadier-Regiment König Fridrich Wilhelm I. (2. Ostpreussisches) Nr. 3. Pojawienie się batalionu fizylierów w Braniewie było dużym wydarzeniem, gdyż oddział wcześniej związany był z miastem podczas pobytów w latach 1809 oraz 1817-1848. Dowódcami braniewskiego batalionu fizylierów byli: mjr von Redern (1891-1893), mjr Hahn (1894-1895), mjr Frhr. von Schütz zu Holzhausen (1896-1900), mjr Karl Brosius (1901-1904), mjr Tresckow (1905-1907), mjr von Estorff, (1908-1912) i mjr Thierry (1913).
W okresie pobytu w Braniewie pułk nie uczestniczył w konfliktach zbrojnych, ale w dwóch dość niezbyt chwalebnych ekspedycjach karnych związanych z kolonialną polityką Niemiec, tj. w latach 1899-1901 w tłumieniu tzw. powstania bokserów w Chinach a w 1904 r. w Niemieckiej Afryce Południowo-Zachodniej (wówczas kolonia Niemiec, obecnie Namibia) w celu stłumienia powstania ludów Herero i Namaqua.
Początkowo oddział podobnie jak poprzednie jednostki stacjonuje w wynajętych mieszkaniach, ale od dnia 1.10.1898 r. otrzymuje nowo wybudowane koszary przy dzisiejszej ulicy Moniuszki (wówczas Rodelshöferstrasse). Ćwiczenia odbywają się na obszernym placu koszarowym, a strzelania na wybudowanej przez jegrów w 1860 r. strzelnicy w Lesie Miejskim, gdzie funkcjonuje też wartownia obsadzana przez fizylierów. Warty wystawiane są też na ul. obecnej Kościuszki (wówczas Marktstrasse). Podobnie jak przy poprzednim pobycie batalion uczestniczył w różnych uroczystościach państwowych i rocznicach organizowanych przez władze i mieszkańców. Wydarzeniem tego okresu były obchody urodzin szefa 3 pułku grenadierów, tj. cesarza Niemiec Wilhelma II Hohenzollerna w 1912 r. i z tej okazji batalion fizylierów przeprowadził defiladę.
Z dniem 30.10.1912 r. batalion fizylierów opuszcza Braniewo udając się do Królewca, a Grenadier-Regiment König Fridrich Wilhelm I. (2. Ostpreussisches) Nr. 3. bierze udział w walkach podczas Wielkiej Wojny 1914-1918, w której traci w zabitych 140 oficerów i 5590 żołnierzy. W w styczniu 1919 r. po 234-latach istnienia pułk zostaje rozformowany.
Jeszcze w 1912 r. do koszar przy ul. Moniuszki przybywa III batalion 5. Wschodniopruskiego Pułku Piechoty Nr 148, czyli 5. Westpreussisches Infanterie-Regiment Nr 148. Pułk został sformowany w dniu 31.03.1897 r. w Szczecinie, ale później stacjonował w Elblągu z jednym batalionem w Braniewie. Dowódcą III batalionu w latach 1911-1913 był mjr Brauns a w 1914 r. mjr Brehme. Batalion opuścił koszary z dniem 31.07.1914 r. a w ramach 41 Dywizji Piechoty brał udział w Wielkiej Wojnie 1914-1918. W 1919 r. pułk został rozformowany.
Podczas Wielkiej Wojny w latach 1914-1918 koszary były zajmowane przez różne oddziały zapasowe i punkt zbiorczy rekrutów, gdyż w Braniewie tworzono kilka oddziałów, w tym bataliony Landsturmu. Intensywnie wykorzystywano lazaret wojskowy (Militär-Lazarett)zbudowany w kompleksie w 1900 r., który przemianowano na lazaret rezerwowy Reserve-Lazarett Braunsberg. W Braniewie podczas wojny było kilka lazaretów, w których leczono setki rannych żołnierzy, w tym m.in. w szkole zamkowej i koszarach przy Moniuszki. Budynek lazaretu w 1926 r. został przeznaczony na miejski Dom Starców (Städt. Rentnerheim) a zniszczony został w 1945 r. podczas sowieckiego bombardowania.
Rzekomo tuż po wojnie w koszarach stacjonowała jednostka policji. Od ok. 1925 r. budynki miasto przeznaczyło na cele mieszkaniowe. Przy wartowni znajdował się blok nr 9 (obecnie SP nr 5, wcześniej gimnazjum nr 2) a za nim budynek nr 11 (SP nr 5), z kolei naprzeciwko stał budynek nr 10 (SOSW), zaś vis-a-vis nr 9 stał blok nr 12 (nieistniejący). Numeracja w książce adresowej to odpowiednio Rodelshöferstrasse: 24 (blok nr 9), 26 (11), 32 (10), 34 (12) oraz 20 (wartownia), 28 i 30 (zbrojownia). W czterech budynkach koszarowych mieszkały 102 rodziny, wśród których byli, m.in. policjanci, urzędnicy, kupcy, listonosze, pracownicy kolei, ale też robotnicy, rzemieślnicy oraz wdowy i emeryci. Mieszkało tam również wielu nazwijmy to mniej zamożnych lub najuboższych mieszkańców Braniewa, w tym wielu bezrobotnych. W każdym budynku żyło ponad 100 osób. W budynku stołówki znajdował się sklep z pieczywem oraz wydzielonym pomieszczeniem na bar, gdzie podawano alkohol. W tym samym budynku przed 1930 r. znajdował się sklep spożywczy Homann. Z tamtego okresu pochodzi zachowany do dziś napis na budynku: „Kolonialwaren, Wein, Spirituosen & Delikatessen Handlung". W tym czasie nadal nie było toalet a korzystano z latryn na zewnątrz. Nie było też prądu elektrycznego, ale w niektórych budynkach podłączono je później. Na dole budynków znajdowały się przyłącza wody. Wielu mieszkańców wydawało pieniądze w lokalu serwującym alkohol. Wielokrotnie dochodziło do przypadków niemoralnego prowadzenia się a aktywne wśród mieszkańców były różne ruchy polityczne, w tym: NSDAP, komuniści, Reichsbund i Stahlhelm. Dla części mieszkańców organizowano wyżywienie w stołówce a atrakcją były występy objazdowych cyrków na placu.
Zmiana nastąpiła w 1933 r. wraz z dojściem do władzy nazistów. Dzięki budowie nowych budynków mieszkalnych przy Angerstraße (Sportowa), Neue Dammstraße (Morska, w czasach nazistowskich Straße der S.A.) i Tannenbergstraße (Wileńska) - do 1937 r. przesiedlono wszystkich mieszkańców zwalniając koszary na cele militarne. W 1933 r. koszary przejęła Służba Pracy Rzeszy (Reichsabeitsdienst - RAD), początkowo bloki nr 10 i 12 a od 1937 r. 9 i 11. Jesienią 1933 r. powstała Szkoła Dowódców Oddziałów Służby Pracy Rzeszy nr 1 - Reichsarbeitdienst Truppführerschule 1 Braunsberg, choć inauguracja w koszarach odbyła się w dniu 18.01.1934 r. Była to jedna z 19 szkół dowódców RAD, a numer wynikał z porządku alfabetycznego. Komendantem szkoły RAD został inż. Ralf Holtz. Kurs dowódców RAD trwał 3 miesiące a absolwent otrzymywał stopień Truppführer. Członkowie RAD nosili brązowe mundury a na rękawach i czapkach mieli symbole RAD - łopatę i kłosy zboża ze swastyką. Stołówka znajdowała się w budynku zbudowanym do tego celu, gdzie jeszcze niedawno był sklep i bar.
Budynki koszarowe w 1939 r. otrzymały nazwy: blok 12 nazywał się „Haus Heinrich von Plauen", blok nr 10 „Haus Henning Schindekopp", a naprzeciwko, blok 11 „Haus von Paul Hindenburg", zaś budynek nr 9 „Haus Adolf Hitler”. Służba Pracy Rzeszy była masową organizacją przystosowania obywatelskiego i wojskowego młodzieży w III Rzeszy pracującej na rzecz Wehrmachtu. W istocie była paramilitarną organizacją krzewiącą etos pracy wśród młodych Niemców. Atrybutem członków RAD była łopata, którą prezentowano podczas musztry, ale też służby wartowniczej jak karabin. Od 1939 r. koszary nie były wykorzystywane przez RAD, ale nie wykluczone, że stacjonowały tam organizowane w Braniewie zapasowe jednostki Wehrmachtu.
Wojna dotarła do Braniewa za sprawą uchodźców z Prus Wschodnich oraz sowieckich bombardowań. Według sowieckiego wywiadu w koszarach znajdowały się pododdziały 14 dywizji piechoty Wehrmachtu. Na pewno kompleks został trafiony podczas potężnego sowieckiego bombardowania w dniu 20.02.1945 r., gdy 74 bombowce Pe-2 z 276 dywizji lotnictwa bombowego zrzuciły na miasto ponad 500 bomb. W dniu 21.02.1945 r. 64 bombowce Pe-2 i Douglas Boston z 6 gwardyjskiej dywizji lotnictwa bombowego zbombardowały baterie artylerii w południowo-zachodniej części Braniewa – głównie okolice ul. Moniuszki, tj. „białe koszary” i stadninę koni. Zrzucono 312 bomb. Na pewno podczas tych bombardowań trafione i całkowicie zniszczone zostały lazaret i blok nr 12 na terenie koszar.
Po oddaniu miasta władzom polskim przez armię sowiecką w związku z pilną potrzebą strzeżenia nowo utworzonej granicy polsko-radzieckiej w mieście pojawiły się formacje podległe Wojskom Ochrony Pogranicza. W Braniewie z dniem 5.12.1945 r. powstaje 22 Komenda Odcinka Braniewo z siedzibą sztabu w koszarach przy ul. Sikorskiego, a następnie przy ul. Moniuszki oraz strażnicami w: Fromborku, Młotecznie, Żelaznej Górze i Głębocku. Pierwsza grupa liczy 224 żołnierzy WOP. Dowódcami byli: mjr Karol Strumiłło (1945-1946), a następnie mjr Kazimierz Galicz (1946-1948). W dniu 20.03.1948 r. na bazie dotychczasowego 22 Odcinka WOP zostaje sformowany 3 Samodzielny Batalion Ochrony Pogranicza (JW.1325), który stacjonując w koszarach na ul. Moniuszki dysponuje 4 strażnicami wzdłuż granicy państwowej - we Fromborku, Gronowie, Mędrzykach i Mątytach. W skład batalionu wchodzi: dowództwo i sztab, sekcja polityczno-wychowawcza i ochrona sztabu, kwatermistrzostwo, plutony – transportowy i łączności.
Z dniem 1.01.1951 r. dotychczasowy 3 Samodzielny Batalion Ochrony Pogranicza zostaje przeformowany na 191 Batalion WOP (JW.1347). Dowódcą batalionu jest mjr Konstanty Pasztelaniec. Jednak batalion zostaje rozformowany w maju 1952 r. w związku z czym strażnice zostają podporządkowane 192 batalionowi WOP (JW.1350)z Bartoszyc, a w koszarach przy ul. Moniuszki powstaje Szkoła Podoficerska Łączności WOP (JW.3054), która szkoliła specjalistów morskich dla WOP. Jednostka utworzona rozkazem MBP nr 024/Org. z dnia 10.04.1952 r. miała stan etatowy 474 żołnierzy, a dowodzili nią kolejno: mjr Józef Grabowski (1952-1953), mjr Stanisław Luczyński (1953-1955), kpt. Michał Małuszyński (1955-1956), ppłk Mieczysław Piotrowski (1956-1958) i płk Tadeusz Demczuk (1958-1959). Szkoła opuści Braniewo w dniu 24.07.1958 r. i zostanie przeniesiona do Zgorzelca. Koszary przez kilka lat nie będą najprawdopodobniej wykorzystywane.
W dniu 1.10.1967 r. w koszarach przy ul. Moniuszki zarządzeniem Szefa Sztabu Generalnego nr 084/Org. z dnia 21.06.1967 r. sformowany zostaje 12 Batalion Rozpoznania Radioelektronicznego (JW.3213) podporządkowany Dowódcy Pomorskiego Okręgu Wojskowego. W skład batalionu wchodziły: dowództwo i sztab, kompania łączności, kompania rozpoznania radiowego, kompania rozpoznania radioelektronicznego, kompania rozpoznania radioliniowego, a także plutony: zaopatrzenia, remontowy i medyczny. Batalionem dowodzą kolejno: ppłk Stanisław Strzałkowski, ppłk Zdzisław Krawczyński, mjr Stanisław Maliszewski, mjr Juliusz Wilczewski (1978-1982) i mjr Stanisław Zwolak. Według etatu nr 35/018 przyznanego zarządzeniem Szefa SG WP z dnia 19.02.1971 r. batalion liczył 363 żołnierzy i 5 pracowników cywilnych. Na wyposażeniu oddziału były, m.in. namierniki R-359, R-363, R-343 oraz aparatownie ARO K-12, ARO KU-4. W 1984 r. 12 Batalion odchodzi do Koszalina, a tzw. „białe koszary” przy ul. Moniuszki zostają zajęte przez 16 Pułk Artylerii.
Jednostka sformowana w Dziwnowie w 1951 r. przybyła do Braniewa w 1958 r. jako 46 Dywizjon Artylerii Haubic (JW.3510) skierowana do koszar przy ul. Sikorskiego. Z dniem 1.11.1971 r. 46 Dywizjon Zarządzeniem Szefa Sztabu Gen. W.P. został przeformowany na 16 Pułk Artylerii (JW.3510). Jednostką podczas pobytu „białych koszarach” dowodzili ppłk dypl. Janusz Włoszczuk (1981-1985) i ppłk dypl. Stanisław Wasilewski (1985-1991). Pułk uczestniczył w wielu szkoleniach, poligonach i ćwiczeniach, z których największe międzysojusznicze ćwiczenia Przyjaźń 85 odbyły się w 1985 r. W 1986 r. na uzbrojenie pułku wchodzi 36 samobieżnych haubic 2S-1 Goździk (122 mm), w związku z tym z dniem 13.12.1986 r. pułk otrzymuje nową strukturę: dowództwo i sztab, bateria dowodzenia, 2 dywizjony artylerii samobieżnej (po 18 haubic), kompania zaopatrzenia, kompania remontowa i pluton medyczny. Podczas reorganizacji 16 Kaszubskiej Dywizji Pancernej z dniem 31.12.1989 r. pułk zostaje skadrowany i jednocześnie powiększony o dywizjon wyrzutni rakiet BM-21 Grad na samochodach Ural. W tym samym roku opuszcza koszary przy ul. Moniuszki i przenosi się do koszar przy ul. Sikorskiego, skąd w kwietniu 1994 r. trafi do koszar przy Alei W.P. Wcześniej, bo w 1992 r. otrzyma miano Pomorski.
Jak wspomniano lazaret i blok nr 12 zostały zniszczone podczas bombardowania w 1945 r. Dawne kasyno oficerskie (Moniuszki 20) zostanie zajęte przez powstałą w 1945 r. Rejonową Komenda Uzupełnień w Braniewie. Organ ten w 1967 r. zostanie przeformowany na Powiatowy Sztab Wojskowy, a w 1975 r. w związku z reformą administracyjną państwa na Wojskową Komendę Uzupełnień i ostatecznie rozformowany w 2002 r. Później do 2019 r. obiekt będzie siedzibą Biura Terenowego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych a od 2023 r. mieści się tam biuro rachunkowo-doradcze i przedstawicielstwo Krajowej Izy Doradców Podatkowych. Budynek kadry oficerskiej i stajnia znalazły się w rękach prywatnych i we wzorcowy sposób zostały zaadaptowane na cele mieszkalne. W budynku administracyjnym przy bramie (dawniej sztab) początkowo funkcjonowała dyrekcja Zespołu Szkół, od 2017 r. działa Świetlicowy Klub Środowiskowy oraz od 2021 r. Centrum Usług Wspólnych. Dawna stołówka, mimo że miała mieć podobne przeznaczenie w obiekcie szkolnym, również trafiła w ręce prywatne i niestety od lat popada w ruinę. Dawna latryna pomiędzy budynkami szkolnymi została rozebrana w 2021 r.
W 1989 r. na kanwie przemian społecznych w Polsce oraz postępującej redukcji jednostek Wojska Polskiego zapada decyzja o przekazaniu Białych Koszar przez wojsko władzom miasta Braniewa. Decyzję podejmuje Dowódca Pomorskiego Okręgu Wojskowego. Następuje nowy etap dla kompleksu koszarowego, który w dużym stopniu zostaje przeznaczony na cele edukacyjne. Jeden z budynków koszarowych (dawny blok nr 10) dostosowano do potrzeb powołanego w 1986 r. Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Braniewie. W maju 1990 r. władze miasta podjęły decyzję o przekazaniu części obiektów po koszarach dla SOSW. Po przeprowadzeniu remont budynków pokoszarowych przy ul. Moniuszki od sierpnia 1998 r. przeniesiono tam Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy. Ta ważna placówka oświatowa kształci uczniów na poziomie szkoły podstawowej i zawodowej oraz szkoły przysposabiającej do pracy. Budynek ma internat a dzięki dodaniu bocznych skrzydeł - co nie wpłynęło na bryłę obiektu - dostosowano obiekt do potrzeb placówki. Dyrektorami SOSW w Braniewie byli: Jan Mróz (1983-2007), Bożena Czerwińska (2007-2008), Renata Szeniawska (2008-2012) i aktualnie Dorota Wiśniewska.
Największym użytkownikiem kompleksu została Szkoła Podstawowa nr 5. Wiązało się to z występującą pod koniec lat 80. XX w. trudną sytuacją lokalową w braniewskich szkołach podstawowych, w których zajęcia trwały przez 6 dni w tygodniu. Z kolei władze miasta nie miały środków na postawienie zupełnie nowego obiektu. Z tych samych powodów nie można było zaadoptować do celów oświatowych wszystkich budynków, dlatego prace od listopada 1989 r. realizowano etapami. Placówka rozpoczęła rok szkolny 1990/91 mając 666 uczniów i 44 nauczycieli. Oddawano do użytku kolejne wyremontowane budynki, a po dostarczeniu ogrzewania miejskiego zlikwidowano kotłownię. Dyrektorami SP nr 5 byli: Leszek Szamotuło (1989-2005), Jarosław Borysewicz (2005-2015) i od 2015 r. Wioletta Nowakowska. Od 2020 r. Szkoła Podstawowa nr 5 przyjęła imię Ziemi Braniewskiej. W 1999 r. w wyniku reformy oświaty powstało Gimnazjum nr 2, które funkcjonowało do 2019 r. Na czele tej placówki stała dyrektor Grażyna Szklarek. Przez lata mimo różnych remontów obiekty nie przedstawiały się najlepiej a szczególnie w zakresie fatalnego stanu elewacji.
W latach 2023-2024 przeprowadzono generalny remont dwóch budynków szkolnych połączonego z termomodernizacją z zachowaniem „stylu” dawnych koszar. Wyremontowano budynek pomocniczy i salę gimnastyczną oraz na dawnym placu koszarowym oddano nowoczesne boisko szkolne ze „sztuczną trawą” oraz bieżnią, a także placem zabaw. W budynkach wykonano docieplenie ścian, remont elewacji, a także wymianę instalacji elektrycznej i sanitarnej. Całość obecnie przedstawia estetyczne „miasteczko szkolne” uzupełnione pięknie zachowanymi budynkami kasyna, domu oficerskiego i stajni. Jedynie dawny budynek sztabu, czyli budynek administracyjny z siedzibą CUW wymaga remontu. Natomiast nieużytkowana i niszczejąca stołówka wymaga przynajmniej zabezpieczenia przed warunkami atmosferycznymi. Wraz z zachowanym naprzeciw klasztorem s. Katarzynek i odnowionym parkiem przy stadninie, „białe koszary” stanowią dość urokliwy fragment miasta…
Źródła: Torner J. Die Armensiedlung in Braunsberg. Die Kaserne auf der Rodelshöfer Straße. Heimatbrief für Kreis Braunsberg nr 43. Münster 2020.; Buchholz F. Braunsberg im Wandel der Jahrhunderte. Braunsberg 1934.; Federau E., Matern E. Braunsberg. Lippstadt 1986.; zabytek.pl Facebook: Braunsberg-Braniewo w opisach i fotografii, Braniewo w fotografii