DZIAŁANIA TOWARZYSTWA MIŁOSNIKÓW BRANIEWA
Towarzystwo Miłośników Braniewa działa na wielu polach w celu promocji historii, kultury i teraźniejszości Braniewa i regionu. Oprócz działań cyklicznych jak CZWARTKOWE SPOTKANIA z HISTORIĄ i większych przedsięwzięć jak NAPOLEONIADA, czy konferencje naukowe KRAŃCE EUROPY III i IV – są to różnego rodzaju działania jak wystawy, spotkania, upamiętnianie historii itp. Od 2016 r. TMB prowadzi Muzeum Ziemi Braniewskiej. Poniżej niektóre z dokonań TMB w latach 2012-2024.
21.09.2024 odbyła się 38. wycieczka Szlakami Kultury Sakralnej zorganizowana przez zarząd Towarzystwa Miłośników Braniewa. Zwiedzono zabytki i obiekty sakralne w miejscowościach: Kruklanki, Wydminy, Stare Juchy, Orzysz i Okartowo. W wycieczce wzięło udział 45 osób.
24.08.2024 odbyła się 37. wycieczka Szlakami Kultury Sakralnej zorganizowana przez zarząd Towarzystwa Miłośników Braniewa. Zwiedzono zabytki i obiekty sakralne w miejscowościach: Chorzele, Przasnysz, Ostrołęka i Kadzidło. W wycieczce wzięło udział 49 osób.
14.08.2024 ukazała się książka „Historia braniewskiej garbarni", której autorami są Robert Pyszczyński i Zbigniew Kędziora. Publikacja wydana przez Towarzystwo Miłośników Braniewa ze środków Powiatu Braniewskiego i Gminy Miasto Braniewo w liczbie 400 egz., jest bezpłatna i można ją otrzymać w Muzeum Ziemi Braniewskiej. Publikacja bogato ilustrowana zdjęciami i ilustracjami, ma 96 stron i wydana jest w formacie B5.
20.07.2024 odbyła się 36. wycieczka Szlakami Kultury Sakralnej zorganizowana przez zarząd Towarzystwa Miłośników Braniewa. Zwiedzono zabytki i obiekty sakralne w miejscowościach: Mikołajki Pomorskie, Prabuty, Kisielice, Susz, Kamieniec Suski, Dzierzgoń i Święty Gaj. W wycieczce wzięły udział 42 osoby.
8.07.2024 ukazał się folder „Historia herbu Braniewa", której autorem jest Wojciech Jaroszek.Publikacja wydana przez Towarzystwo Miłośników Braniewa ze środków Gminy Miasto Braniewo w liczbie 1000 egz., jest bezpłatna i można ją otrzymać w Muzeum Ziemi Braniewskiej. Publikacja bogato ilustrowana zdjęciami i ilustracjami, ma 36 stron i wydana jest w formacie B5.
15.06.2024 odbyła 35. wycieczka Szlakami Kultury Sakralnej zorganizowana przez zarząd Towarzystwa Miłośników Braniewa. Zwiedzono zabytki i obiekty sakralne w miejscowościach: Bezławki, Szestno, Mrągowo, Sorkwity, Borek Wielki i Barczewo. W wycieczce wzięło udział kilkadziesiąt osób.
1.06.2024 odbyła się VIII Braniewska NOC MUZEÓW zorganizowana przez TMB. Wśród atrakcji były, m.in. wykład prof. Stanisława Achremczyka, koncert Grzegorza Tyszkiewicza z Gdańska oraz nocne zwiedzanie muzeum.
18.05.2024 odbyła 34. wycieczka Szlakami Kultury Sakralnej zorganizowana przez zarząd Towarzystwa Miłośników Braniewa. Zwiedzono zabytki i obiekty sakralne w miejscowościach: Lutry, Bisztynek, Wozławki, Sątoczno, Sępopol, Bartoszyce. W wycieczce wzięło udział 40 osób.
13.04.2024 odbyła się 33. wycieczka Szlakami Kultury Sakralnej zorganizowana przez zarząd Towarzystwa Miłośników Braniewa. Zwiedzono zabytki i obiekty sakralne w Gdyni, Oksywiu, Pucku, Helu i Władysławowie. W wycieczce wzięło udział 50 osób.
04.04.2024 ukazała się broszura „Braniewo i okolice w akwarelach Andrzeja Zielińskiego" wydana przez Towarzystwo Miłośników Braniewa ze środków Powiatu Braniewskiego i Gminy Miasto Braniewo w liczbie 1000 egz., jest bezpłatna i można ją otrzymać w Muzeum Ziemi Braniewskiej. Publikacja zawiera 49 wybranych akwareli autorstwa zmarłego artysty i wydana jest w formacie A4.
16.03.2024 odbyła się 32. wycieczka Szlakami Kultury Sakralnej zorganizowana przez zarząd Towarzystwa Miłośników Braniewa. Zwiedzono zabytki i obiekty sakralne w Gdańsku, w tym Westerplatte i Europejskie Centrum Solidarności. W wycieczce wzięło udział 50 osób.
28.02.2024 ukazał się folder "Historia Lipowiny", której autorem jest Wojciech Jaroszek. Publikacja wydana przez Towarzystwo Miłośników Braniewa ze środków Gminy Braniewo w liczbie 500 egz., jest bezpłatna i można ją otrzymać w Muzeum Ziemi Braniewskiej. Publikacja okraszona licznymi zdjęciami i ilustracjami, ma 36 stron i wydana jest w formacie B5.
05.01.2024 ukazał się folder „Życie i działalność księdza Eugena Brachvogela”. Publikacja wydana przez Towarzystwo Miłośników Braniewa ze środków Gminy Braniewo w liczbie 500 egz., jest bezpłatna i można ją otrzymać w Muzeum Ziemi Braniewskiej. Publikacja okraszona licznymi zdjęciami i ilustracjami, ma 32 strony i wydana jest w formacie B5.
18.11.2023 odbyła się 31. wycieczka Szlakami Kultury Sakralnej zorganizowana przez zarząd Towarzystwa Miłośników Braniewa. Zwiedzono zabytki i obiekty sakralne w miejscowościach: Reszel, Łężany, Święta Lipka, Kętrzyn i Gierłóż. W wycieczce wzięło udział ok. 40 osób.
18.10.2023 odbyła się 30. wycieczka Szlakami Kultury Sakralnej zorganizowana przez zarząd Towarzystwa Miłośników Braniewa. Zwiedzono zabytki i obiekty sakralne w miejscowościach: Srokowo, Mamerki, Węgorzewo i Sztynort. W wycieczce wzięło udział ok. 40 osób.
5.10.2023 odbyła się Konferencja Popularno-Naukowa „Colloquia Copernicana”, której organizatorami są Towarzystwo Naukowe im. Wojciecha Kętrzyńskiego i Towarzystwo Miłośników Braniewa. Impreza odbyła się w Braniewskim Centrum Kultury. Wystąpiło 4 prelegentów. Współorganizatorami byli Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Instytut Północny w Olsztynie i Polska Akademia Nauk - Oddział w Białymstoku.
30.09.2023 odbyła się 29. wycieczka Szlakami Kultury Sakralnej zorganizowana przez zarząd Towarzystwa Miłośników Braniewa. Zwiedzono zabytki i obiekty sakralne w miejscowościach: Port Lotniczy Szymany, Wielbark, Myszyniec, Rozogi, Klon i Świętajny. W wycieczce wzięło udział 49 osób.
19.08.2023 odbyła się 28. wycieczka Szlakami Kultury Sakralnej zorganizowana przez zarząd Towarzystwa Miłośników Braniewa. Zwiedzono zabytki i obiekty sakralne w miejscowościach: Korsze, Giżycko, w tym twierdzę Boyen, Ryn i Mikołajki. W wycieczce wzięło udział 47 osób.
15.07.2023 odbyła się 27. wycieczka Szlakami Kultury Sakralnej zorganizowana przez zarząd Towarzystwa Miłośników Braniewa. Zwiedzono zabytki i obiekty sakralne w miejscowościach: Sętal, Brąswald, Sząbruk, Bartąg, Butryny i Szczytno. W wycieczce wzięło udział 48 osób.
27.05.2023 odbyła się 26. wycieczka Szlakami Kultury Sakralnej zorganizowana przez zarząd Towarzystwa Miłośników Braniewa. Zwiedzono zabytki i obiekty sakralne w miejscowościach: Pogorzała Wieś, Miłoradz, Piekło, Biała Góra, Barcice, Ryjewo i Sztumska Wieś. W wycieczce wzięło udział kilkadziesiąt osób.
20.05.2023 odbyła się VII Braniewska NOC MUZEÓW zorganizowana przez TMB. Wśród atrakcji były, m.in. wykład prof. Stanisława Achremczyka, koncert zespołu Trio Amor z Kołobrzegu i nocne zwiedzanie muzeum.
25.03.2023 odbyła się 25. wycieczka Szlakami Kultury Sakralnej zorganizowana przez zarząd Towarzystwa Miłośników Braniewa. Zwiedzono zabytki i obiekty sakralne w miejscowościach: Żukowo, Kartuzy, Będomin, Przywidz, Pruszcz Gdański i Łęgowo. W wycieczce wzięło udział 47 osób.
10.03.2023 ukazało się uzupełnione II wydanie publikacji Historia miejscowości w Gminie Braniewo do 1945 r. wydana przez Towarzystwo Miłośników Braniewa. Publikację uzupełniono o nowe zdjęcia i nieistniejące dziś miejscowości. Autorami są członkowie zarządu TMB Dorota Olbryś i Wojciech Jaroszek. Publikacja w ilości 1000 egz. została wydana ze środków Gminy Braniewo. Jest dostępna w Muzeum Ziemi Braniewskiej i Urzędzie Gminy Braniewo.
26.11.2022 ukazała się publikacja Lapidarium Miejskie w Braniewie wydana przez Towarzystwo Miłośników Braniewa. Autorami są członkowie zarządu TMB Dorota Olbryś i Zbigniew Kędziora. Publikacja w ilości 1000 egz. została wydana ze środków Miasta Braniewo. Jest dostępna w Muzeum Ziemi Braniewskiej.
12.11.2022 odbyła się 24. wycieczka Szlakami Kultury Sakralnej zorganizowana przez zarząd Towarzystwa Miłośników Braniewa. Zwiedzono zabytki i obiekty sakralne w miejscowościach: Krzyżanowo, Bągart, Zwierzno, Rozgart, Jezioro, Markusy i Jelonki. W wycieczce wzięły udział 42 osoby.
6.10.2022 odbyła się Konferencja Naukowa „Dziedzictwo Kulturowe Warmii”, której organizatorami są Instytut Północny im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie, Towarzystwo Miłośników Braniewa i Towarzystwo Naukowe im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie. Impreza odbyła się w Braniewskim Centrum Kultury. Wystąpiło 6 prelegentów. Współorganizatorami byli Polska Akademia Nauk - Oddział w Białymstoku i Olsztynie, Urząd Miasta Braniewa i BCK.
1.10.2022 odbyła się 23. wycieczka Szlakami Kultury Sakralnej zorganizowana przez zarząd Towarzystwa Miłośników Braniewa. Zwiedzona zabytki i obiekty sakralne w miejscowościach: Boręty, Kończewice, Lisewo, Mątowy Wielkie, Tczew i Gnojewo. W wycieczce wzięło udział 40 osób.
24-25.09.2022 w Münster odbyło się Warmińskie Forum, zorganizowane przez stowarzyszenie byłych mieszkańców Kreisgemeinschaft Braunsberg. W forum wzięła udział delegacja z Polski: ksiądz André Schmeier przedstawiciel Mniejszości Niemieckiej w Archidiecezji Warmińskiej, Irena Kasza przedstawicielka Mniejszości Niemieckiej w Braniewie oraz członkowie zarządu Towarzystwa Miłośników Braniewa: Dorota Olbryś i Wiesław Zaremba. Braniewska delegacja uczestniczyła w cyklu wystąpień, dyskusji, uroczystej mszy świętej i oficjalnym spotkaniu, z udziałem członków Kreisgemeinschaft Braunsberg oraz przedstawicieli władz miasta Münster.
19.09.2022 ukazała się publikacja Historia miejscowości w Gminie Braniewo do 1945 r. wydana przez Towarzystwo Miłośników Braniewa. Autorami są członkowie zarządu TMB Dorota Olbryś i Wojciech Jaroszek. Publikacja w ilości 1000 egz. została wydana ze środków Gminy Braniewo. Jest dostępna w Muzeum Ziemi Braniewskiej i Urzędzie Gminy Braniewo.
21.08.2022 odbyła się 21. wycieczka "Szlakami Kultury Sakralnej" zorganizowana przez zarząd TMB. Podczas wycieczki zwiedzono obiekty sakralne i zabytki w miejscowościach: Kiezmark, Niedzwiedzicę, Żuławki, Mikoszewo, Stegnę, Sztutowo i Żelichowo. W wycieczce wzięły udział 34 osoby.
30.07.2022 odbyła się 20. wycieczka z cyklu „Szlakami Kultury Sakralnej”, której organizatorem był Zarząd Towarzystwa Miłośników Braniewa. W trakcie wyjazdu zwiedzano obiekty sakralne i zabytki w miejscowościach: Dobry, Godkowo, Osiek, Kwitajny, Kalnik, Chojnik, Marianka i Pomorska Wieś.
1-2.07.2022 podczas imprezy „BRANIEWO-warmińskie miasto piwowarów” Towarzystwo Miłośników Braniewa było partnerem merytorycznym. Z serią wykładów o historii browarnictwa w Braniewie wystąpili Dorota Olbryś wiceprezes TMB i Rafał Węgrzyn dyrektor Browaru w Braniewie.
18.06.2022 odbyła się 19. wycieczka z cyklu „Szlakami Kultury Sakralnej”, której organizatorem był Zarząd Towarzystwa Miłośników Braniewa. W trakcie wyjazdu zwiedzano obiekty sakralne i zabytki na terenie Żuław Elbląskich i Malborskich.
29.05.2022 ukazał się Przewodnik po Muzeum Ziemi Braniewskiej wydany przez Towarzystwo Miłośników Braniewa w wersji polsko-angielskiej. Folder w ilości 500 egz. Został wydany ze środków Powiatu Braniewskiego i Gminy Miasto Braniewo. Tytuł zadania brzmiał „Dziedzictwo kulturowe Braniewa oraz Powiatu Braniewskiego na przestrzeni wieków”. Wydawnictwo jest dostępne w Muzeum Ziemi Braniewskiej.
28.05.2022 odbyła się VI Braniewska NOC MUZEÓW zorganizowana przez TMB. Wśród atrakcji były, m.in. „Napoleoniada” z udziałem grupy rekonstrukcyjnej Pułku 12 Piechoty Księstwa Warszawskiego, wykład prof. Stanisława Achremczyka, duet akordeonistów Face 2 Face i inne atrakcje.
21.05.2022 odbyła się 18. wycieczka z cyklu „Szlakami Kultury Sakralnej”, której organizatorem był Zarząd Towarzystwa Miłośników Braniewa. W trakcie wyjazdu zwiedzano obiekty sakralne i zabytki na terenie Żuław Elbląskich i Pojezierza Dzierzgońsko-Morąskiego. W wycieczce wzięło udział 40 osób.
23.04.2022 odbyła się 17. wycieczka z cyklu „Szlakami Kultury Sakralnej”, której organizatorem był Zarząd Towarzystwa Miłośników Braniewa. W trakcie wyjazdu zwiedzano obiekty sakralne i zabytki na terenie Kaszub, w Bytowie i Kościerzynie W wycieczce wzięło udział 39 osób.
26.03.2022 odbyła się 16. wycieczka z cyklu „Szlakami Kultury Sakralnej”, której organizatorem był Zarząd Towarzystwa Miłośników Braniewa. W trakcie wyjazdu zwiedzano obiekty sakralne i zabytki na terenie Żuław Elbląskich i Malborskich, w tym w Fiszewie, Stogach Malborskich, Nowym Stawie, Marynowach i Nowym Dworze Gd. W wycieczce wzięły udział 43 osoby.
22.12.2021 ukazał się folder "Ratusz staromiejski w Braniewie", której autorem jest Wojciech Jaroszek. Publikacja wydana przez Towarzystwo Miłośników Braniewa w liczbie 1000 egz., jest bezpłatna i można ją otrzymać w Muzeum Ziemi Braniewskiej. Publikacja okraszona licznymi zdjęciami i ilustracjami, ma 52 strony i wydana jest w formacie A5.
3.12.2021 odbyła się Konferencja Popularno-Naukowa "Krańce Europy V - Na północnym krańcu Rzeczypospolitej". Organizatorami konferencji były Towarzystwo Miłośników Braniewa i Ośrodek Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie. Jako prelegenci wystąpili: prof. dr hab. Stanisław Achremczyk, dr Jan Chłosta i mgr Tadeusz Baryła z OBN oraz mgr Wojciech Jaroszek z TMB. W wydarzeniu, które miało miejsce w Spichlerzu Mariackim wzięło udział ok. 60 osób. Wśród gości byli samorządowcy, dyrektorzy szkół i placówek miejskich i powiatowych oraz uczniowie ZSB i mieszkańcy Braniewa.
20.11.2021 z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Braniewa uroczyście otwarto Lapidarium Miejskie w Braniewie w parku po historycznym cmentarzu św. Jana. Lapidarium składa się z ok. 50 tablic i krzyży ze wszystkich nieistniejących cmentarzy i poświęcone jest pamięci byłych mieszkańców Braniewa - obywateli różnych narodowości, członków wielu grup wyznaniowych - którzy w przeszłości budowali wspaniałą historię Braniewa. W uroczystości wzięli udział starosta braniewski, burmistrz Braniewa, wójt gminy Braniewo, duchowni katolicki, prawosławny i ewangelicki oraz sponsorzy i licznie zgromadzeni mieszkańcy Braniewa. Z tej okazji TMB wydało też folder w języku polskim i niemieckim.
6.11.2021 odbyła się kolejna wycieczka z cyklu „Szlakami Kultury Sakralnej”, której organizatorem był Zarząd Towarzystwa Miłośników Braniewa zorganizował kolejną wycieczkę z cyklu „Szlakami Kultury Sakralnej”. W trakcie wyjazdu zwiedzano obiekty sakralne i zabytki w Elblągu, Malborku, Gościszewie, Sztumie i Kwidzynie. W wycieczce wzięły udział 43 osoby.
15.10.2021 odbyło się 5. Seminarium Polsko-Rosyjskie "Wspólne dziedzictwo Prus Wschodnich" zorganizowane przez Towarzystwo Miłośników Braniewa. Współorganizatorem było Towarzystwo Naukowe im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie. Seminarium zostało sfinansowane ze środków pozyskanych z Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia w ramach X otwartego konkursu na rzecz dialogu i porozumienia pomiędzy Polską i Rosją. Prelegentami byli: dr hab. Zoja Jaroszewicz-Pieresławcew, dr Emilia Figura-Osełkowska, dr Larisa Kolobkowa i prof. dr hab. Stanisław Achremczyk. Seminarium, w którym uczestniczyło kilkadziesiąt osób odbyło się w Spichlerzu Mariackim. Wśród gości byli samorządowcy, dyrektorzy szkół i placówek miejskich i powiatowych oraz mieszkańcy Braniewa.
25.09.2021 odbyła się kolejna wycieczka „Szlakami kultury sakralnej”, której organizatorem był zarząd Towarzystwa Miłośników Braniewa. W trakcie wyjazdu zwiedzono kościoły i zabytki w Zalewie, Iławie, Lubawie. W wycieczce wzięły udział 42 osoby.
18.09.2021 obyły się „Braniewskie Smaki Historii” w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa Narodowego oraz obchodów 5-tej rocznicy powstania Muzeum Ziemi Braniewskiej zorganizowane przez Towarzystwo Miłośników Braniewa. Impreza składała się z wielu elementów, jak: konkursy, wystawy, prelekcje, promocje publikacji, poczęstunek regionalnymi potrawami, rajdy pieszy i rowerowy, itp. W imprezie wzięło udział ok. 150 uczestników z burmistrzem Braniewa Tomaszem Sielickim na czele.
17.09.2021 ukazała się publikacja pt. Celulozowe Muzeum Ziemi Braniewskiej 5 wydana przez Towarzystwo Miłośników Braniewa z okazji 5-lecia powstania Muzeum Ziemi Braniewskiej. Folder poświęcony jest istniejącym zabytkom miasta Braniewa, wydany został w ilości 500 egz. i jest bezpłatny. Został wydany dzięki wsparciu finansowym lokalnych samorządów: Powiatu Braniewskiego i Gminy Miasta Braniewa w ramach konkursu w zakresie kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.
17.08.2021 ukazał się Przewodnik po Muzeum Ziemi Braniewskiej wydany przez Towarzystwo Miłośników Braniewa w języku polskim i niemieckim. Folder w ilości 500 egz. został wydany dzięki wsparciu finansowym lokalnych samorządów: Powiatu Braniewskiego i Gminy Miasta Braniewaw ramach konkursu w zkaresie kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.
14.08.2021 odbyła się kolejna wycieczka „Szlakami kultury sakralnej”, której organizatorem był zarząd Towarzystwa Miłośników Braniewa. W trakcie wyjazdu zwiedzono kościoły w Zielonce Pasłęckiej, Łukcie, Morągu, Gietrzwałdzie i Świątkach.
29.07.2021 ukazał się Przewodnik po Muzeum Ziemi Braniewskiej wydany przez Towarzystwo Miłośników Braniewa w języku polskim i rosyjskim. Folder w ilości 1000 egz. został wydany dzięki wsparciu finansowym Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia w Warszawie w ramach X Otwartego Konkursu na Dofinansowanie Przedsięwzięć na Rzecz Dialogu i Porozumienia w Stosunkach Polsko-Rosyjskich.
24.07.2021 odbyła się kolejna wycieczka „Szlakami kultury sakralnej”, której organizatorem był zarząd Towarzystwa Miłośników Braniewa. W trakcie wyjazdu zwiedzono kościoły w Miłomłynie, Ostródzie, Rychnowie i Olsztynku.
12.06.2021 odbyła się kolejna wycieczka „Szlakami kultury sakralnej”, której organizatorem był zarząd Towarzystwa Miłośników Braniewa. W trakcie wyjazdu zwiedzono kościoły w Pasymiu, Dźwierzutach, Raszągu, Biskupcu i Jezioranach. W wycieczce wzięły udział 32 osoby.
29.05.2021 odbyła się V Braniewska Noc Muzeów zorganizowana przez TMB. Wśród atrakcji były: inscenizacja plenerowa „Osada Wikingów”, wystawa „Stare Braniewo na widokówkach i zdjęciach”, warsztaty plastyczne, konkursy historyczne, wykład oraz „Koncert przed Arkadami” skrzypaczki Anastazji Studzińskiej z Kołobrzegu, a także zwiedzanie Wieży Kleszej z latarkami.
20.01.2021 ukazał się folder "Urodzeni w Braniewie na przestrzeni wieków", której autorem jest Sabina Dorota Olbryś. Publikacja wydana przez Towarzystwo Miłośników Braniewa w liczbie 500 egz., jest bezpłatna i można ją otrzymać w Muzeum Ziemi Braniewskiej. Zawiera krótkie notki biograficzne stu wybranych, wybitnych postaci urodzonych w Braniewie.
21.10.2020 z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Braniewa upamiętniono postać śp. Wojciecha Iwulskiego (1914-1992) - żołnierza kampanii wrześniowej 1939 i wywiadu Armii Krajowej, ale przede wszystkim braniewskiego fotografa. Na wniosek burmistrza Tomasza Sielickiego na sesji Rady Miasta przyznano Honorowe Obywatelstwo Miasta Braniewa. Przy ul. Kościuszki 14 odsłonięto pamiątkową tablicę, z inicjatywy TMB ufundowaną przez Cech Rzemiosł Różnych w Braniewie.
3.10.2020 odbyła się III Braniewska Noc Muzeów zorganizowana przez Towarzystwo Miłośników Braniewa. Podczas imprezy prezentowana była wystawa „Święta Warmia” Stowarzyszenia Miłośników Filatelii Maltańskiej, pokazy Wikingów z Braniewa i Elbląga, wykłady członków TMB, koncert poezji śpiewanej sekcji muzycznej Braniewskiego Centrum Kultury oraz nocne zwiedzanie Wieży Kleszej z latarkami. W imprezie wzięło udział ponad 200 osób.
26.09.2020 odbyła się kolejna wycieczka „Szlakami kultury sakralnej”, której organizatorem był zarząd Towarzystwa Miłośników Braniewa. W trakcie wyjazdu zwiedzono kościoły w Dywitach, Olsztynie, Barczewie, Barczewku i Piotraszewie. W wycieczce wzięło udział ok. 40 osób.
25.09.2020 w kościele św. Antoniego odsłonięto pamiątkową tablicę i otwarto wystawę poświęconą księdzu dziekanowi Stanisławowi Orłowskiemu w latach 1962-1986 proboszczowi parafii św. Katarzyny. Organizatorami uroczystości były Towarzystwo Miłośników Braniewa i parafia św. Antoniego w Braniewie. Wśród licznych uczestników był burmistrz Braniewa Tomasz Sielicki.
24.09.2020 ukazał się folder "Życie i działalność ks. dziekana Stanisława Orłowskiego", której autorem jest Zbigniew Kędziora. Publikacja wydana przez Towarzystwo Miłośników Braniewa przypada na 34. rocznicę śmierci zasłużonego braniewskiego duchownego. Wydana w liczbie 500 egz., jest bezpłatna i można ją otrzymać w Muzeum Ziemi Braniewskiej.
19.09.-18.10.2020 z okazji otwarcia Wieży Bramnej zamku biskupiego Towarzystwo Miłośników Braniewa przygotowało wystawę pt. Historia zamku biskupiego w Braniewie, która dostępna jest w podziemiach Braniewskiego Centrum Kultury. W uroczystym otwarciu Wieży Bramnej w dniu 19.09.2020 r. uczestniczyli przedstawiciele TMB, w tym Dorota Olbryś i Wojciech Jaroszek. W odnowionym zabytku znajdzie się Punkt Informacji Turystycznej i taras widokowy. To szczęśliwe zakończenia wielokierunkowych działań Towarzystwa w sprawie uratowania najstarszego obiektu murowanego na Warmii.
17.09.2020 ukazał się folder "Historia zamku biskupiego w Braniewie", której autorem jest Wojciech Jaroszek. Publikacja wydana przez Towarzystwo Miłośników Braniewa z okazji odrestaurowanej Wieży Bramnej. Wydana w liczbie 500 egz., jest bezpłatna i można ją otrzymać w Muzeum Ziemi Braniewskiej. W publikacji autor przedstawił historię budowy i rozwoju zamku biskupiego, jego szczegółowy układ, najważniejsze wydarzenia związane z historią oraz późniejsze dzieje Szkoły Zamkowej i Wieży Bramnej. Folder ma 40 stron i wydany jest w formacie A5.
27.08.2020 Muzeum Ziemi Braniewskiej prowadzone przez Towarzystwo Miłośników Braniewa otrzymało kolekcjonerski Znaczek Turystyczny o numerze 1002.
22.08.2020 odbyła się kolejna wycieczka „Szlakami kultury sakralnej”, której organizatorem był Zarząd Towarzystwa Miłośników Braniewa. W trakcie wyjazdu zwiedzono miejscowości: Cerkiewnik, Głotowo, Dobre Miasto, Smolajny i Miłakowo. W wycieczce wzięło udział 35 osób.
4.06.2020 Braniewo odwiedziła ekipa przygotowująca kolejny odcinek programu „Zakochaj się w Polsce”, cyklu emitowanego przez TVP1, który ukazuje najciekawsze zakątki naszej Ojczyzny odwiedzając różne miejsca w całej Polsce. Prowadzącym jest znany aktor Tomasz Bednarek. Jednym z punktów nagrania było Muzeum Ziemi Braniewskiej. W nagraniu uczestniczyli członkowie TMB: Wiesław Zaremba, Wojciech Jaroszek i Dorota Olbryś. Emisja odcinka na jesieni b.r.
06.02.2020 w ramach spotkań organizowanych przez Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Instytucie Północnym im. W. Kętrzyńskiego w Olsztynie, swoją działalność zaprezentowało Towarzystwo Miłośników Braniewa reprezentowane przez Zbigniewa Kędziorę i Dorotę Olbryś.
23.11.2019 ukazał się folder "Dawne braniewskie obwarowania miejskie" wydany przez Towarzystwo Miłośników Braniewa. Folder w ilości 500 egz. został wydany ze środków Powiatu Braniewskiego i Urzędu Miasta w Braniewie. Autorem jest Wojciech Jaroszek członek zarządu TMB.
28.10.2019 z okazji 735. -lecia uzyskania praw miejskich przez Braniewo w Braniewskim Centrum Kultury odbył się Konkurs Historyczny dla młodzieży szkół podstawowych i ponadpodstawowych zorganizowany przez Towarzystwo Miłośników Braniewa. W konkursie wzięło udział 19 uczniów z braniewskich szkół, a zwycięzcy i uczestnicy otrzymali atrakcyjne nagrody. Ze strony TMB konkurs przygotowali: Dorota Olbryś, Józef Sorbian i Wojciech Jaroszek.
26.10.2019 ukazał się przewodnik po Muzeum Ziemi Braniewskiej wydany przez Towarzystwo Miłośników Braniewa w języku polskim i rosyjskim. Folder w ilości 500 egz. został wydany ze środków Powiatu Braniewskiego i Urzędu Miasta w Braniewie.
26.10.2019 Towarzystwo Miłośników Braniewa zorganizowało wycieczkę do Mamonowa i Kaliningradu. W Mamonowie zwiedzono Muzeum Miejskie i Muzeum Cegieł. W Kaliningradzie zwiedzono Muzeum Immanuela Kanta, Muzeum Bursztynu i Muzeum Światowego Oceanu. Nie zabrakło czasu na obiad oraz zakupy w centrum miasta. W wycieczce uczestniczyło 48 osób.
06.09.2019 w Spichlerzu Mariackim w Braniewie odbyło się polsko-rosyjskie IV Międzynarodowe Seminarium pt. Wspólne dziedzictwo kulturowe Prus Wschodnich zorganizowane przez Towarzystwo Miłośników Braniewa oraz Agencję Współpracy Międzynarodowej i Międzyregionalnej w Kaliningradzie. W dwujęzycznym seminarium uczestniczyło ok. 100 osób, w tym ok. 20 z Rosji, a swoje wykłady przedstawiło czworo prelegentów.
31.08.2019 odbyła się kolejna wycieczka "Szlakami kultury sakralnej" zorganizowana przez Towarzystwo Miłośników Braniewa. Była to już 9 wycieczka, w której tym razem uczestniczyło 37 osób. Trasa obiekty sakralne znajdujące się: Lechowie, Babiaku, Stoczku Klasztornym, Lidzbarku Warmińskim, Bieniewie, Lubominie.
24.06.2019 w Braniewie we współpracy z TMB przeprowadzonoprace poszukiwawcze krypt pod dawnym kościołem franciszkańskim w Braniewie. Prace badawcze przeprowadzili naukowcy z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie oraz firma GPR24.com.pl. Prace obserwowali: ekipa programu „Było… nie minęło, kronika zwiadowców historii” emitowanego w TVP Historia z prowadzącym Adamem Sikorskim oraz członkowie Fundacji na Rzecz Odzyskania Zaginionych Dzieł Sztuki Latebra z Gdańska. Ze strony TMB uczestniczyli: Zbigniew Kędziora, Dorota Olbryś i Janusz Moskal.
18.05.2019 Zarząd TMB w Muzeum Ziemi Braniewskiej zorganizował III Braniewską Noc Muzeów, w której oprócz stałej ekspozycji atrakcjami były wystawa „Perły Warmii” Stowarzyszenia Sympatyków Filatelii Maltańskiej oraz pokaz grup rekonstrukcyjnych epoki napoleońskiej w mundurach armii francuskiej, rosyjskiej i pruskiej.
5.04.2019 otwarcie wystawy w Braniewskim Centrum Kultury pt. Sentymentalna podróż do przeszłości II – zdjęcia mieszkańców z lat 1945-70 - autorstwa Jacka Iwulskiego i Jarosława Wójcińskiego. Organizatorami są Towarzystwo Miłośników Braniewa i BCK.
18.10.2018 z okazji obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości w Braniewskim Centrum Kultury odbyło się seminarium pt. Warmińskie Drogi do Niepodległości, zorganizowane przez Towarzystwo Miłośników Braniewa i Urząd Marszałkowski w Olsztynie. W seminarium wzięło udział ok. 250 osób, głównie uczniów braniewskich szkół, a swoje wykłady przedstawiło czworo prelegentów. Wśród zaproszonych gości byli: Leszek Dziąg Starosta braniewski oraz Monika Trzcińska Burmistrz Braniewa.
21.09.2018 w Spichlerzu Mariackim w Braniewie odbyło się polsko-rosyjskie seminarium popularno-naukowe pt. Dziedzictwo kulturowe Prus Wschodnich – historia łączy. Seminarium było organizowane przez Agencję do Spraw Współpracy Międzynarodowej i Międzyregionalnej Obwodu Kaliningradzkiego oraz Towarzystwo Miłośników Braniewa. W dwujęzycznym seminarium uczestniczyło ok. 60 osób, a swoje wykłady przedstawiło czworo prelegentów. Wśród gości byli: Siergiej Puczkow Konsul Generalny Federacji Rosyjskiej w Gdańsku, Leszek Dziąg Starosta braniewski i Tomasz Sielicki Wójt Gminy Braniewo.
21.09.2018 na ogrodzeniu byłego cmentarza żydowskiego odsłonięta została płyta pamiątkowa poświęcona Honorowemu Obywatelowi Braniewa lekarzowi Jacobowi Jacobsonowi. Fundatorem płyty są Burmistrz Braniewa oraz TMB. Uroczystość poprzedziło okolicznościowe spotkanie w sali sesyjnej Urzędu Miasta w Braniewie. Odsłonięcia tablicy Burmistrz Braniewa Monika Trzcińska oraz przedstawiciel władz TMB Dariusz Lis.
01.09.2018 odbyła się kolejna wycieczka "Szlakami kultury sakralnej" zorganizowana przez Towarzystwo Miłośników Braniewa. Była to już 8 wycieczka, w której uczestniczyło 35 osób w większości mieszkańców Braniewa. Trasa obiekty sakralne znajdujące się: Błudowie, Młynarach, Pasłęku i Słobitach.
23.08.2018 na murach byłego Gimnazjum Hosianum z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Braniewa dokonano odsłonięcia kolejnej tablicy pamiątkowej poświęconej Marcinowi Laternie - jednemu z najsłynniejszych XVI-wiecznych polskich jezuitów. Tablicę ufundowało Stowarzyszenie „Dom Warmiński” i TMB. Odsłonięcia tablicy dokonali Artur Mieczaniec Wicestarosta braniewski oraz Aleksandra Balcerak członek Zarządu TMB.
31.05.2018 w Spichlerzu Mariackim w Braniewie odbyło się wspólne seminarium polsko-węgierskie w ramach Czwartkowych Spotkań z Historią. Wykłady wygłosili Dariusz Lis i Akos Engelmayer były ambasador Węgier. Wśród gości byli Leszek Dziąg Starosta braniewski, Monika Trzcińska Burmistrz Braniewa oraz Janos Tischler dyrektor Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie. Po wykładach w murach ZSZ odsłonięto tablicę poświęconą wybitnemu węgierskiemu poecie epoki Renesansu - Balintowi Balassi, który był gościem Collegium Hosianum w latach 1590-1591.
25.05.2018 Muzeum Ziemi Braniewskiej odwiedzili członkowie zarządu Kreisgemeinschaft Braunsberg (Stowarzyszenia byłych Mieszkańców Braniewa). Tematem rozmów było planowane w roku 2019 ufundowanie lapidarium na terenie byłego cmentarza św. Jana oraz tematy bieżące we wspólnej działalności na rzecz funkcjonowania muzeum. Zarząd TMB reprezentowali Dorota Sabina Olbryś i Wojciech Jaroszek.
22.05.2018 w Swietłogorsku (w obwodzie kaliningradzkim) odbyło się VIII Forum Regionów Partnerskich. Uczestniczyli w nim samorządowcy z naszego regionu oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych. Towarzystwo Miłośników Braniewa reprezentowała Wiceprezes TMB Sabina Dorota Olbryś.
19.05.2018 Zarząd TMB zorganizował w Muzeum Ziemi Braniewskiej braniewską II Noc Muzeów, w ramach której oprócz stałej ekspozycji znalazły się inne atrakcje, jak np. wystawa pojazdów z okresu PRL, występ Teatru Pomyłek, czy prezentacja na temat procesów czarownic w dawnym Braniewie. Tego dnia muzeum odwiedziło blisko 350 osób.
13.05.2018 Braniewo odwiedziła 10-osobowa grupa dziennikarzy, którzy w ramach wizyty studyjnej zwiedzili Muzeum Ziemi Braniewskiej, Bazylikę Mniejszą św. Katarzyny, Wieżę Bramną, Pałacyk Potockiego oraz cerkiew św. Trójcy. Gości oprowadzali członkowie TMB: Zbigniew Kędziora, Dorota Olbryś, Czesław Kozłowski i Wojciech Jaroszek oraz Wojciech Penkalski i ks. Piotr Hudko.
1.05.2018 w Muzeum Ziemi Braniewskiej otwarto wystawę pt. Żyliśmy w PRL-u, którą zorganizowano na I piętrze Wieży Kleszej. Zgromadzone eksponaty w dużym stopniu zostały przekazane przez mieszkańców Braniewa, którzy licznie w liczbie ok. 300 osób, odwiedzili Muzeum w dniu otwarcia wystawy.
13.04.2018 w Spichlerzu Mariackim w Braniewie odbyło się polsko-rosyjskie Międzynarodowe Seminarium pt. Dziedzictwo kulturowe Prus Wschodnich – Historia łączy zorganizowane przez Towarzystwo Miłośników Braniewa orazAgencję Współpracy Międzynarodowej i Międzyregionalnej w Kaliningradzie. W dwujęzycznym seminarium uczestniczyło ok. 70 osób, w tym ok. 20 z Rosji, a swoje wykłady przedstawiło czworo prelegentów.
marzec 2018 ukazała się publikacja pt. „Życie i działalność ks. Tadeusza Brandysa” - opracowana przez Zbigniewa Kędziorę poświęcona zasłużonemu dla Braniewa kapłanowi, któremu zawdzięczamy odbudowę dzisiejszej Bazyliki Mniejszej pw. Św. Katarzyny.
15.03.2018 w Muzeum Ziemi Braniewskiej otwarto kolejną wystawę, przygotowaną przez Towarzystwo Miłośników Braniewa. Wystawa została zatytułowana „Dziedzictwo Kresów Wschodnich”.
3.03.2018 w Muzeum Ziemi Braniewskiej odbyło się Walne Zebranie Sprawozdawcze Towarzystwa Miłośników Braniewa. Podsumowano rok 2017 oraz omówiono program działań wydawniczych oraz plan pracy TMB na 2018 rok. W chwili obecnej do TMB należy 57 osób.
2.02.2018 w Restauracji Orient w Braniewie odbyło się spotkanie informacyjne i integracyjne członków oraz sympatyków Towarzystwa Miłośników Braniewa. Uroczystość otworzył Prezes TMB Zbigniew Kędziora, który przypomniał o przypadającym w roku 2018 jubileusz 40-lecia TMB.
25.01.2018 podpisanie umowy pomiędzy Starostwem Powiatowym w Braniewie a Towarzystwem Miłośników Braniewa na realizację zadania „Historyczno-kulturowe oblicza Regionu Braniewskiego”. Umowę ze strony TMB podpisali: Zbigniew Kędziora Prezes i Dorota Olbryś Wiceprezes, a ze strony Starostwa: Leszek Dziąg Starosta i Artur Mieczaniec Wicestarosta.
styczeń 2018 ukazał się folder pt. „Historia Wieży Kleszej”, którego autorem jest Wojciech Jaroszek członek Zarządu TMB. Pozycja wydana przez Towarzystwo Miłośników Braniewa jest bezpłatna.
grudzień 2017 ukazały się dwie pozycje: Informator Pokonferencyjny Ogólnopolskiej Konferencji Popularno-Naukowej „Krańce Europy IV” oraz „Wampy i inne zespoły muzyczne w Braniewie i okolicach w latach 60-tych” autorstwa Mieczysława Wiśniewskiego. Pozycje wydane przez TMB są bezpłatne.
29.11.2017 w siedzibie Braniewskiego Centrum Kultury w Braniewie, odbył się konkursu edukacyjny pt. „Historyczne Oblicza Ziemi Braniewskiej”, zorganizowany dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z Braniewa oraz powiatu braniewskiego. Organizatorem Konkursu było TMB, zaś współorganizatorami konkursu byli: Starostwo Powiatowe, Urząd Miasta Braniewa oraz BCK. W konkursie wzięło udział 11 uczniów z braniewskich szkół.
16-17.11.2017 TMB i Starostwo Powiatowe w Braniewie zorganizowało Ogólnopolską Konferencję Popularno-Naukową „Krańce Europy IV” pt. Braniewska oświata, kultura i nauka na przestrzeni wieków. W konferencji, która odbyła się w Spichlerzu Mariackim wzięli udział uznani naukowcy z Ośrodka Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie pod przewodnictwem prof. dr hab. Stanisława Achremczyka. Miało też miejsce odsłonięcie kolejnej tablicy na murach Hosianum poświęconej Konradowi Zuse, wybitnemu matematykowi z Braniewa oraz otwarcie Sali Rycerskiej w Wieży Kleszej wchodzącej w skład Muzeum Ziemi Braniewskiej.
27.09. 2017 w siedzibie Muzeum Ziemi Braniewskiej w Braniewie odbyło się II Forum Pełnomocników „Współpraca się opłaca” zorganizowane przez Ośrodek Wspierania Ekonomii Społecznej w Elblągu reprezentowany przez Edytę Karpińską. Forum ma charakter lokalny i jest miejscem spotkań pełnomocników ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi regionu elbląskiego. W spotkaniu uczestniczył Starosta Braniewski Leszek Dziąg. Muzeum Ziemi Braniewskiej prowadzone jest przez TMB, które podpisało ze Stowarzyszeniem ESWIP porozumienie o wzajemnej współpracy, które funkcjonuje od ubiegłego roku.
3.09.2017 w 1. rocznicę powstania Muzeum Ziemi Braniewskiej spotkali się członkowie byłego oraz obecnego Zarządu TMB. Licznie odwiedzili muzeum mieszkańcy Braniewa, darczyńcy oraz sympatycy TMB, a także Starosta Braniewski Leszek Dziąg, Burmistrz Braniewa Monika Trzcińska i Dyrektor ZSZ Joanna Sokół.
2.09.2017 odbyła się kolejna jednodniowa wycieczka szlakami kościołów, tym razem powiatu elbląskiego, której organizatorem było Towarzystwo Miłośników Braniewa. Podczas wycieczki zwiedzano obiekty sakralne w: Pogrodziu, Tolkmicku, Łęczu, Próchniku i Elblągu.
4.08.2017r. w Muzeum Ziemi Braniewskiej dokonano otwarcia wystawy pt. „Braniewo - miasto portowe od połowy XIV do połowy XX wieku”, a także ekspozycji: „Ceramika budowlana konstrukcyjna i dekoracyjna” oraz przeniesionej do Wieży Kleszej wystawy „Historia Zamku Biskupiego w Braniewie”. Otwarcia w obecności władz powiatowych dokonała Dorota Olbryś wiceprezes TMB.
27.05.2017 odbyła się kolejna jednodniowa wycieczka szlakami kościołów powiatu braniewskiego, której organizatorem było Towarzystwo Miłośników Braniewa. Podczas wycieczki zwiedzano obiekty sakralne w Piotrowcu, Łajsach, Pieniężnie, Ławkach, Wilczętach, Nowicy i Starym Siedlisku.
Prezesem ponownie został – Zbigniew Kędziora, wiceprezesami – Dorota Olbryś i Mariusz Demkowicz, Sekretarzem – Katarzyna Rant, skarbnikiem – Aleksandra Balcerak, a członkami zarządu – Wojciech Jaroszek i Wiesław Zaremba.
wrzesień 2016 - wraz z otwarciem muzeum ukazało się Celulozowe Muzeum Braniewa III edycja. Wydano 1000 bezpłatnych egzemplarzy prezentujących historyczne postacie z dziejów Braniewa i regionu. Jak zwykle zasługa całego TMB ze szczególnym zaangażowaniem Zbigniewa Kędziory i Jacka Iwulskiego.
W dniu 3.09.2016 r. odbyło się uroczyste otwarcie Muzeum Ziemi Braniewskiej powstałego w pomieszczeniach Zespołu Szkół Zawodowych dzięki ogromnemu zaangażowaniu członków Towarzystwa Miłośników Braniewa oraz wsparciu starostwa powiatowego, władz kościelnych, wielu instytucji i osób prywatnych. Wcześniej odsłonięto kolejną tablicę na murach Hosianum poświęconą wybitnemu XVII-wiecznemu poecie jezuicie Maciejowi Sarbiewskiemu.
W dniu 27.08.2016 r. Towarzystwo Miłośników Braniewa zorganizowało kolejną wycieczkę autokarową śladami historii. Podczas wycieczki zwiedzono kościoły w Nowym Dworze Gd., Stegnie, Cygance oraz Muzeum Stutthof i Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich. W wycieczce wzięły udział 52 osoby.
W dniu 9.07.2016 r. odbył się objazd techniczny drezynami ręcznymi odcinka kolejowego tzw. „nadzalewówki” na trasie: Braniewo Brama – Frombork – Święty Kamień – Tolkmicko. Organizatorami objazdu było Towarzystwo Miłośników Braniewa, Starostwo Powiatowe w Braniewie oraz firmy Martel. W wyprawie wzięło udział 48 uczestników, którzy 4 drezynami pokonali odcinek o długości ok 22 km.
W dniu 25.06.2016r. odbyła się kolejna wycieczka po kościołach Warmii zorganizowana przez Towarzystwo Miłośników Braniewa. W wycieczce wzięło udział ok. 20 osób, które zwiedziły kościoły w następujących miejscowościach: Wielkie Wierzno - Chruściel - Pierzchały - Długobór - Płoskinia - Tolkowiec – Szalmia.
W dniu 3.06.2016r. Zarząd Powiatu Braniewskiego podpisał umowę z Towarzystwem Miłośników Braniewa o wsparciu realizacji zadania publicznego w zakresie kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, pod tytułem: „Od Muzeum Celulozowego do Muzeum Ziemi Braniewskiej”. TMB reprezentowali: Sekretarz - Wojciech Jaroszek oraz Skarbnik - Jacek Iwulski, natomiast Zarząd Powiatu: Wicestarosta - Artur Mieczaniec i Członek Zarządu –Mirosław Kudliński.
W dniach 11-13.03.2016 roku Zarząd Towarzystwa Miłośników Braniewa przy wsparciu Klubu Turystycznego PTTK „Figa” w Braniewie zorganizował wycieczkę krajoznawczą do Warszawy i Płocka. W wyjeździe wzięło udział 30 osób. Zwiedzano m.in. pałac w Wilanowie, Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Historii Żydów Polskich, Zamek Królewski Starówkę warszawską, Stadion Narodowy i Muzeum Mazowieckie w Płocku.
W dniu 23.01.2016r. Zarząd Towarzystwa Miłośników Braniewa zorganizował wycieczkę krajoznawczą do Malborka. W wycieczce wzięło udział około 38 uczestników, którzy zwiedzili zamek krzyżacki i miasto.
Październik 2015 – ukazało się Celulozowe Muzeum Braniewa II edycja. Wydano kilkaset bezpłatnych egzemplarzy prezentujących historyczne postacie z dziejów Braniewa i regionu. Zasługa całego TMB ze szczególnym zaangażowaniem Zbigniewa Kędziory i Jacka Iwulskiego.
W dniu 17.10.2015 Zarząd Towarzystwa Miłośników Braniewa zorganizował wycieczkę po wschodnich terenach byłego powiatu braniewskiego. W wycieczce wzięło udział około 40 uczestników. Zwiedzono m.in. zabytki Bażyn, Osetnika, Chwalęcina, Krosna, Mingajn i Ornety.
W dniu 15.10.2015r. otwarto wystawę pt. „Bogate dzieje zamku biskupiego w Braniewie”, która znajduje się w kaplicy gotyckiej Bazyliki Mniejszej św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Braniewie. Wystawę zorganizowało Towarzystwo Miłośników Braniewa przy wsparciu Starostwa Powiatowego Otwarcie wystawy poprzedził wykład wybitnego specjalisty dr Adama Śoćko Zastępcy Dyrektora Muzeum Narodowego w Poznaniu.
W dniu 12.09.2015r. w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2015 odbyła się sesja naukowa na wzgórzu katedralnym we Fromborku poświęcona utraconemu dziedzictwu regionu, na której wykłady wygłosili członkowie Towarzystwa Miłośników Braniewa: Jagoda Semków, Tomasz Chwietkiewicz i Jerzy Butkiewicz.
W dniach 20-24.07.2015 w holu Nowego Domu Poselskiego zaprezentowana została wystawa pod nazwą „ Braniewo Pierwsza Stolica Warmii ” zorganizowana przez Urząd Miasta Braniewa i Towarzystwo Miłośników Braniewa, które reprezentował wiceprezes Jerzy Butkiewicz.
Dnia 23.07.2015 r. w 548 rocznicę śmierci, jedynego pochowanego w murach braniewskiego kościoła św. Katarzyny biskupa warmińskiego Pawła Legendorfa, odsłonięto wydruk wielkoformatowy (w skali 1 : 1) jego płyty nagrobnej. Inicjatorem przedsięwzięcia było Towarzystwo Miłośników Braniewa, a wsparcia udzieliły Kreisgemeinschaft Braunsberg, Stowarzyszenie „Dom Warmiński” w Lidzbarku Warmińskim i osoby prywatne.
16.06.2015 – członkowie Zarządu TMB: Zbigniew Kędziora, Jagoda Semków i Jacek Iwulski udali się do Muzeum Warmii w Lidzbarku Warmińskim, gdzie Jacek Iwulski wykonał zdjęcia płaskorzeźby biskupa Legendorfa pochodzącej z kościoła św. Katarzyny w Braniewie. Zdjęcia posłużą do wykonania wydruku wielkoformatowego, który umieszczony zostanie na ścianie Bazyliki Mniejszej obok płyty nagrobnej będącej niegdyś miejscem przytwierdzenia płaskorzeźby.
28.04.-15.05.2015 – „CO NAPISAŁ KOPERNIK” wystawa fotografii rękopiśmiennych zapisków Mikołaja Kopernika w Bazylice Mniejszej Św. Katarzyny. Wystawa została użyczona przez TMB z Biblioteki HOSIANUM Warmińskiego Seminarium Duchownego w Olsztynie.
20.03.2015 – spotkanie członków Zarządu TMB z przedstawicielami Kreisgemeinschaft Braunsberg(stowarzyszenia byłych mieszkańców powiatu braniewskiego) w sali konferencyjnej Urzędu Miasta w Braniewie.
02.03.2015 – z inicjatywy TMB pod arkadami Zespołu Szkól Zawodowych w Braniewie odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej 450-tej rocznicy przybycia jezuitów do Braniewa ufundowanej przez Pana Sławomira Izdebskiego. Odsłonięcie tablicy poprzedzone było wykładem Weroniki Wojnowskiej w Spichlerzu Mariackim.
26.02.2015- podpisanie deklaracji współpracy Towarzystwem Miłośników Braniewa z Portalem Braniewo. Deklarację podpisali prezes TMB Zbigniew Kędziora i Wojciech Andrearczyk właściciel Portalu.
grudzień 2014 – ukazało się Celulozowe Muzeum Braniewa projekt TMB zrealizowany ze środków programu mikro-dotacji „Fundusz Inicjatyw Obywatelskich Warmia Mazury Lokalne” dofinansowanego przez MPiPS w ramach FIO. Wydano kilkaset bezpłatnych egzemplarzy prezentujących historyczne zbiory, które mogłyby zasilić lokalne muzeum. Zasługa całego TMB ze szczególnym zaangażowaniem Jerzego Butkiewicza, Janusza Moskala, Jagody Semków i Jacka Iwulskiego.
24.11.2014 – po zakończeniu konferencji z okazji 450-lecia przybycia jezuitów do Braniewa w arkadach Zespołu Szkół Zawodowych w Braniewie z inicjatywy TMB odsłonięto pamiątkową tablicę poświęconą 15 członkom rodu Sapiehów absolwentów Colegium Hosianum. Fundatorami tablicy są Nadleśnictwo Młynary i Stowarzyszenie „Dom Warmiński
7.11.2014- z inicjatywy TMB pod arkadami Zespołu Szkół Zawodowych w Braniewie odsłonięto tablicę pamięci Wilhelma Weissbrodta (1836-1917) – twórcy pierwszego muzeum w Braniewie.
30.10.2014 – podpisanie listu intencyjnego o współpracy pomiędzy TMB a Gimnazjum nr 2 w Braniewie. List podpisali Prezes TMB Zbigniew Kędziora i dyrektor Gimnazjum nr 2 Pani Grażyna Szklarek.
październik 2014 – z 4-dniową wizytą w Münster przebywała delegacja TMB zaproszona przez Kreisgemeinschaft Braunsberg (stowarzyszenia byłych mieszkańców powiatu braniewskiego) z okazji obchodów 60-lecia powstania stowarzyszenia. Zarząd TMB godnie reprezentowali Jerzy Butkiewicz i Tomasz Chwietkiewicz.
19.09.2014 - otwarcie wystawy „Podróż sentymentalna II. Braniewo i braniewianie w latach 1945-2000”. Wystawa fotografii ze zbiorów Jacka Iwulskiego (członka Zarządu TMB) i Cyfrowego Archiwum Tradycji Lokalnej Miejskiej Biblioteki Publicznej.
5-6.09.2014 – TMB i Starostwo Powiatowe w Braniewie zorganizowało III edycję ogólnopolskiej konferencji popularno-naukowej Krańce Europy pt. Architektura Warmii na przykładzie Braniewa. W konferencji, która odbyła się w Spichlerzu Mariackim wzięli udział uznani naukowcy z Polski i Niemiec, miało tez miejsce wejście do wieży bramnej.
13.12.2013 - TMB współorganizowało wystawę fotograficzną „Metamorfoza Braniewa” autorstwa Izabeli Demkowicz, która eksponowana była w Braniewskim Centrum Kultury.
2.11.2013 - uroczyście otwarto zorganizowaną przez TMB wspólnie z Urzędem Miasta i BCK wystawę pt. "Sentymentalna podróż do przeszłości – zdjęcia mieszkańców z lat 40, 50, 60 i 70-tych". Autorem wystawy jest Jacek Iwulski członek zarządu TMB.
08.10.2013 odbyło się posiedzenie Zarządu TMB, po którym miało miejsce spotkanie z księdzem proboszczem Leszkiem Galicą i zwiedzanie podziemi Bazyliki Mniejszej św. Katarzyny.
30.06.2013 – odbył się „Spacer po nieznanym Braniewie” pomysłodawcą i przewodnikiem był Rafał Mieczkowski, członek TMB.
17-18.05.2013 – TMB uczestniczyło w Warmińsko-Mazurskich Dniach Ekonomii Społecznej w Olsztynie. TMB reprezentowała grupa artystów na czele z braniewskim malarzem Andrzejem Zielińskim.
23.04.2013 odbyło się pierwsze od lat wejście do wieży bramnej dawnego zamku biskupiego. Członkowie TMB współorganizowali pierwsze od wielu lat wejście do zamurowanej wieży we współpracy z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków i Urzędem Miasta w Braniewie.
12.04.2013 otwarto wystawę fotografii pt. „Życie wśród gruzów. Powojenne Braniewo w obiektywie fotografa Wojciecha Iwulskiego”. Autorem wystawy jest członek zarządu TMB Jacek Iwulski, który zaprezentował zdjęcia swojego ojca Wojciecha Iwulskiego, powojennego braniewskiego fotografa, żołnierza Września 1939 i Armii Krajowej.
11.04.2013 Zarząd TMB spotkał się z panią Marią Gawryluk - Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków – Kierownikiem Delegatury w Elblągu. W czasie spotkania omówiono kwestie ratowania braniewskich zabytków, w tym wieży bramnej.
15.03.2013 odbyło się Walne Zebranie Towarzystwa Miłośników Braniewa wybrało nowe władze stowarzyszenia. Prezesem ponownie został – Zbigniew Kędziora, wiceprezesem – Jerzy Butkiewicz, Sekretarzem – Wojciech Jaroszek, skarbnikiem – Jacek Iwulski, a członkami zarządu – Jagoda Semków, Tomasz Chwietkiewicz i Janusz Moskal. W skład komisji rewizyjnej weszli: Dariusz Lis, Czesław Kozłowski.
9.11.2012 podczas obchodów 50-lecia Zespołu Szkól Zawodowych w Braniewie z inicjatywy TMB pod arkadami obiektu szkoły odsłonięto tablicę poświęconą kanonikowi ks. Władysławowi Świtalskiemu - profesorowi i rektorowi braniewskiej uczelni w okresie międzywojennym, zamordowanemu przez żołnierzy sowieckich w 1945 r. Fundatorem tablicy jest Powiat Braniewski.
12.06.2012 TMB we współpracy z Starostwem Powiatowym, Urzędem Miasta Braniewa i Urzędem Miasta i Gminy Frombork z okazji 200-lecia pobytu cesarza Napoleona Bonaparte w Braniewie i we Fromborku zorganizował imprezę pod nazwą NAPOLEONIADA 2012 z udziałem grup rekonstrukcyjnych z epoki napoleońskiej. Z tej okazji w obu miastach odsłonięto pamiątkowe tablice.
Zdjęcia i materiały: Arkadiusz Wiśniewski, Jerzy Butkiewicz, Jacek Iwulski, Jagoda Semków. www.powiat-braniewo.pl www.tv.elblag.pl www.braniewo.wm.pl Facebook TMB.