WOLFGANG WEYRAUCH i JEGO BRANIEWSKIE BUDOWLE
W 1933 r. na skarpie dzisiejszego Amfiteatru Miejskiego odsłonięto pomnik poświęcony mieszkańcom Braniewa poległym na frontach I wojny światowej. Pomnik był dziełem Wolfganga Weyraucha. Kim był autor najbardziej charakterystycznego pomnika w przedwojennym Braniewie?
Wolfgang Ernst Weyrauch urodził się w dniu 23.03.1882 r. w Środzie Śląskiej (Neumarkt in Schlesien). Jego wczesne losy nie są znane, ale w Braniewie na przełomie lat 20/30 XX w. był rządowym radcą budowlanym (Regierungsbaurat), który mieszkał w kamienicy przy Vorstädtischerer Markt Nr 7 (ob. Pl. Piłsudskiego). Ma on na „koncie” powstanie kilku obiektów w naszym mieście.
Jeden z nich stoi do dziś. To on zaprojektował zbudowaną w 1929 r. plebanię ewangelicką przy ówczesnej ulicy Auestraße Nr 1. Budynek stojący na skrzyżowaniu obecnych ulic Wiejskiej i Drewnianej (dawniej Holzstraße) przetrwał wojnę i stoi do dziś. W budynku przy ulicy Auestrasse 1 (ul. Wiejska 3) w 1929 r. zamieszkał pastor ewangelicki Johannes Sattler (1886-1965) z rodziną. Był to ich dom do 1945 r. W 1930 r. Sattler był przewodniczącym Ewangelickiego Stowarzyszenia Rzemieślników i Ewangelickiego Stowarzyszenia Młodzieży. W 1930 r. Weyrauch został przewodniczącym Związku Budowy Pomników dla Miasta i Parafii Braniewo, co zaowocowało powstaniem co najmniej dwóch obiektów.
Najbardziej znanym jego dziełem był pomnik żołnierzy z Braniewa poległych w wojnie 1914-1918, powszechnie znanej jako I Wojna Światowa. Wówczas nazywano ją Wielką Wojną, gdyż nikt jeszcze nie przewidywał, że kilka lat później wybuchnie jeszcze większa wojna. W Wielkiej Wojnie 1914-1918 wzięło udział 3 tysiące mieszkańców Braniewa i okolic, a około 400 z nich poniosło śmierć na wszystkich frontach wojny.
Ciąg dalszy na stronie Ziemia Braniewska pod linkiem https://braniewo.com.pl/wiadomosc,14003,wolfgang-weyrauch-i-jego-braniewskie-budowle.html