KOKOSZEWO – HENNEBERG – ZAGINIONA MIEJSCOWOŚĆ

Czytaj więcej: KOKOSZEWO – HENNEBERG – ZAGINIONA MIEJSCOWOŚĆ To jedna z licznych nieistniejących już miejscowości z terenu dawnego powiatu Heiligenbeil, po której teren należy dziś do gminy wiejskiej Braniewo. Pierwsza wzmianka pochodzi z początku XV wieku i mimo, że przez wieki był to nieźle prosperujący majątek dziś po nim nie pozostała nawet jedna przedwojenna fotografia. Majątek Henneberg po wojnie otrzymał polską nazwę Kokoszewo, jednak dziś nie po nim żadnego śladu a teren pokrywają drzewa i krzaki.

Czytaj więcej: KOKOSZEWO – HENNEBERG – ZAGINIONA MIEJSCOWOŚĆ

MIEJSCOWOŚCI „PRZECIĘTE” GRANICĄ

Czytaj więcej: MIEJSCOWOŚCI „PRZECIĘTE” GRANICĄ Wśród nieistniejących miejscowości na terenie powiatu braniewskiego są trzy, do których zniknięcia oprócz zniszczeń wywołanych działaniami wojennymi, przyczyniło się ich przecięcie granicą pomiędzy Polską a ZSRR. Były to wsie Wermten i Deutsch Thierau oraz majątek Bilshöfen, które w latach 1946-1948 otrzymały nawet polskie nazwy Wermity, Tyrowo i Bielsk. O ich losie przesądziły decyzje polityczne dotyczące przebiegu granicy polsko-radzieckiej.

Czytaj więcej: MIEJSCOWOŚCI „PRZECIĘTE” GRANICĄ

GRONKOWO – GRUNENBERG – tajemniczy zamek i nieistniejąca wieś

Czytaj więcej: GRONKOWO – GRUNENBERG – tajemniczy zamek i nieistniejąca wieś Niedaleko nieistniejącej dziś wsi Gronkowo, przy zakolu Pasłęki znajduje się strome porośnięte lasem wzniesienie o ciekawej przeszłości. To dawne grodzisko pruskie, które przez krótki okres było zamkiem pełniącym rolę siedziby biskupa warmińskiego, ale swoją funkcję przestało spełniać już na początku XIV w. Za to wówczas lokowano wieś o tej samej nazwie, która niestety zniknęła z map po II wojnie światowej.

Czytaj więcej: GRONKOWO – GRUNENBERG – tajemniczy zamek i nieistniejąca wieś

STRZYŻEWO – STREITSWALDE – zaginiona miejscowość

Czytaj więcej: STRZYŻEWO – STREITSWALDE – zaginiona miejscowość  To był istniejący od początku XVIII wieku majątek ziemski pomiędzy Podleśne i Gronowem. Przez dziesiątki lat należał do rodziny Marquardt, a tuż przed wojną do rodzin Schulz i Grube. Zniszczony podczas działań wojennych w 1945 r. nie został odbudowany, choć otrzymał polską nazwę Strzyżewo, co wskazuje, że być może planowano tam osiedlenie Polaków. Obecnie to miejsce porasta las. 

Czytaj więcej: STRZYŻEWO – STREITSWALDE – zaginiona miejscowość

RUNKA – RUHNENBERG – zaginiona miejscowość

Czytaj więcej: RUNKA – RUHNENBERG – zaginiona miejscowość Ten XVII-wieczny majątek w pobliżu obecnej granicy z Federacją Rosyjską i Zalewem Wiślanym w przeszłości często zmieniał właścicieli i do 1842 r. był samodzielnym majątkiem, następnie jako folwark przynależał do majątku Schettnienen. Miejscowość po wojnie otrzymała oficjalną polską nazwę Runka. Dziś po osadzie, która należała do przedwojennego powiatu Heiligenbeil nie ma śladu…

Czytaj więcej: RUNKA – RUHNENBERG – zaginiona miejscowość

.