GRONKOWO – GRUNENBERG – tajemniczy zamek i nieistniejąca wieś

Czytaj więcej: GRONKOWO – GRUNENBERG – tajemniczy zamek i nieistniejąca wieś Niedaleko nieistniejącej dziś wsi Gronkowo, przy zakolu Pasłęki znajduje się strome porośnięte lasem wzniesienie o ciekawej przeszłości. To dawne grodzisko pruskie, które przez krótki okres było zamkiem pełniącym rolę siedziby biskupa warmińskiego, ale swoją funkcję przestało spełniać już na początku XIV w. Za to wówczas lokowano wieś o tej samej nazwie, która niestety zniknęła z map po II wojnie światowej.

Czytaj więcej: GRONKOWO – GRUNENBERG – tajemniczy zamek i nieistniejąca wieś

STRZYŻEWO – STEITSWALDE – zaginiona miejscowość

Czytaj więcej: STRZYŻEWO – STEITSWALDE – zaginiona miejscowość  To był istniejący od początku XVIII wieku majątek ziemski pomiędzy Podleśne i Gronowem. Przez dziesiątki lat należał do rodziny Marquardt, a tuż przed wojną do rodzin Schulz i Grube. Zniszczony podczas działań wojennych w 1945 r. nie został odbudowany, choć otrzymał polską nazwę Strzyżewo, co wskazuje, że być może planowano tam osiedlenie Polaków. Obecnie to miejsce porasta las. 

Czytaj więcej: STRZYŻEWO – STEITSWALDE – zaginiona miejscowość

RUNKA – RUHNENBERG – zaginiona miejscowość

Czytaj więcej: RUNKA – RUHNENBERG – zaginiona miejscowość Ten XVII-wieczny majątek w pobliżu obecnej granicy z Federacją Rosyjską i Zalewem Wiślanym w przeszłości często zmieniał właścicieli i do 1842 r. był samodzielnym majątkiem, następnie jako folwark przynależał do majątku Schettnienen. Miejscowość po wojnie otrzymała oficjalną polską nazwę Runka. Dziś po osadzie, która należała do przedwojennego powiatu Heiligenbeil nie ma śladu…

Czytaj więcej: RUNKA – RUHNENBERG – zaginiona miejscowość

.