BRAMA WYSOKA
Jeszcze ponad 100 lat temu wizytówką i najbardziej reprezentacyjną bramą staromiejską była znajdująca się w zachodniej części fortyfikacji miejskich Brama Wysoka. Niestety ten piękny obiekt został rozebrany i zniknął z krajobrazu miasta na początku XIX wieku. Dodatkową obronność zapewniała jej stojąca w fosie Wieża Węglarska, a do dnia dzisiejszego pozostały ślady dawnego mostu przebiegającego przez fosę miejską.
Brama Wysoka (Hohe Tor), nosząca też inną nazwę Brama Górna (Oberthor) była bramą wjazdową do Starego Miasta mieszczącą się w zachodniej linii wewnętrznej murów miejskich, z której biegła ulica Długa (wówczas Laggnasse, obecnie Gdańska). Nazwa pochodziła najprawdopodobniej od tego, że był to najwyżej położony punkt miasta. Istotne było to, że stąd biegła droga na Frombork - Elbląg - Malbork. Most przed bramą biegnący poprzez fosę był w części zwodzony i łatwo mógł być w razie potrzeby zniszczony. Brama Wysoka została zbudowana w I połowie XIV w., jednak pierwsza wzmianka o niej pochodzi z 1393r., gdy Rada Miasta wydała przepisy porządkowe dla bractwa strzeleckiego, które miało strzelnicę przy tejże bramie. W 1444r. podczas prac modernizacyjnych prowadzonych przez mistrza Heinricha i murarza Kirstena, wykonują oni m.in. mur zewnętrzny od strony fosy przy Bramie Wysokiej. Wejście do miasta od strony zachodniej rozbudowano z najwyższą starannością, zabezpieczając je nie tylko podwójnym murem, ale również zwodzonym mostem, który zabezpieczała stojąca po jego północnej stronie w fosie Wieża Węglarska (Kohlenturm). Od strony fosy wzniesiony został dodatkowy mur, co było elementem utrudniającym zejście do fosy, a jego wysokość nie przekraczała wysokości muru zewnętrznego. Pierwotnie Stare Miasto zostało podzielone na 4 kwartały, których pierwszy zaczynał się przy Wysokiej Bramie (obejmował północną część Langgasse do rynku, zachodnią część rynku i ul. Pocztową do ul. Wodnej), a czwarty się tu kończył (obejmował część południową Langgasse z przyległymi uliczkami).
Sama Brama Wysoka, jak również przyległe obiekty, mury i most przez lata ulegały naprawom i modernizacjom. Zachowały się dość rzetelne informacje z początku XVII wieku. W 1603r., gdy odpadł wielki kamień z mury przy Wysokiej Bramie, koszt naprawy wyniósł 19 marek i 13 groszy. W 1604r. wyremontowano fragment muru przy bramie za 371 marek, a podczas prac zużyto 30,5 tys. cegieł i 15 łasztów wapna. W 1610r. wykonano naprawę odcinka muru przy Bramie Wysokiej, podczas tych prac zużyto 40,5 tys. kamieni dachowych i murowych oraz 52 łasztów wapna. Natomiast w 1613r. jednym z wykonanych 3 mostów zwodzonych był most przy Bramie Wysokiej. W 1615r. naprawiano mur przy fosie i filary mostu przed Wysoką Bramą, zużywając 12 tys. cegieł i 27 łasztów wapna. Koszt naprawy wyniósł 118 marek. W 1620r. miasto wyznaczyło dwóch strażników (obserwatorów) w tym, jeden w Wysokiej Bramie (drugi w Bramie Młyńskiej), koszt ich utrzymania wyniósł 77 marki. W 1621r. pogłębiono fosę a przedpole bramy zostało umocnione palisadą. W 1623r. przeprowadzono remont dachu, a brama otrzymała na kalenicy wieżyczkę na dzwon, wykonaną w stylu późnego renesansu. Koszt tego remontu wyniósł 2017 marek. To wówczas przybrała ona wygląd przedstawiony na palnie Stertzela w 1635r. W dniu 25.03.1626r. zawalił się znaczny odcinek muru w pobliżu strzelnicy obok bramy, wkrótce bo już 1.04.1626r. w ramach szarwarku rozpoczęto naprawę, której koszt wyniósł 1043 marki. Podczas prac zużyto 26100 cegieł i 26 łasztów wapna. W kwietniu 1633 na przedpolu bramy Szwedzi rozpoczęli budowę potężnego szańca nazwanego Hornwerk, prace wykonano do końca roku. Ponadto szwedzcy żołnierze pogłębiali fosę, a koszt ich prac i wywozu ziemi wyniosły aż 2936 marek.
O ile w XVII w. władze miasta dbały o bramę (i inne obiekty obronne), to już w XVIII w. zaczyna ona podupadać. Co prawda jeszcze w 1741r. brama została ozdobiona dwoma obrazami przedstawiającymi herb biskupa warmińskiego i Ukrzyżowanie, a autorem był radny Gotfryd Canehl (takimi samymi obrazami ozdobił również Bramę Młyńską). Jednak w 1785r. wieża utraciła ozdobna wieżyczkę – dzwonnicę. Obiekt ten rozebrały w roku 1803 władze pruskie, gdyż popękana miała rzekomo zagrozić pruskiemu królowi zamierzającemu odwiedzić Braniewo. Znajdująca się w fosie miejskiej flankująca bramę Wieża Węglarska została rozebrana znacznie wcześniej, bo w roku 1794 wraz z górną partią Bramy Wysokiej.
Brama Wysoka była „świadkiem” wielu historycznych wydarzeń. To tędy wjeżdżali lub wyjeżdżali liczni dostojnicy odwiedzający Braniewo, którymi byli początkowo biskupi warmińscy i Wielcy Mistrzowie Zakonu Krzyżackiego, a później królowie polscy, szwedzcy i pruscy. W 1410r. Bramą Wysoką tryumfalnie wyruszała pod Grunwald braniewska chorągiew, żegnana uroczyście przez mieszkańców. W czasie wojny trzynastoletniej w 1461r. to właśnie w pobliżu Bramy Wysokiej forsując fosę na łodziach usiłowali wedrzeć się do miasta zaciężni Jana Skalskiego. Część z atakujących za pomocą drabin wdarła się na mury i miła otworzyć Bramę, jednak zostali w porę spostrzeżeni. Atak się nie udał, wszczęto alarm i zadano znaczne straty atakującym, biorąc 50 jeńców i raniąc m.in. Jana Skalskiego. W czasie wojny pruskiej w 1520r. Krzyżacy po zajęciu miasta umocnili dodatkowo właśnie Bramę Wysoką. W lipcu 1520r. przybyłe wojska polskie rozpoczęły sypanie szańców wokół miasta i nieudolnie prowadzone oblężenie. Krzyżacy w dniu 14.07.1520r. zorganizowali wypad w sile ok. 200 knechtów z Bramy Wysokiej na załogę polskiego szańca i atakiem z zaskoczenia zadali duże straty wojskom polskim oblegającym miasto. Zginęło 120 zaciężnych i utracono 13 sztandarów, które wywieszono na kościele św. Katarzyny. W dniu 22.07.1520 Krzyżacy podjęli kolejny wypad z Wysokiej Bramy opanowując po raz kolejny czasowo polski szaniec, tym razem straty były po obu stronach. W 1636r. wjeżdżał tędy król Polski Władysław IV, idąc niejako śladem swego kuzyna króla Szwecji Gustawa II Adolfa, który wkroczył do podbitego Braniewa tędy w 1626r. Jednak okoliczności obu wizyt był zupełnie odmienne. W 1703r. do Braniewa na czele 7 tysięcy żołnierzy wkroczył Bramą Wysoką król szwedzki Karol XII, a tymczasem bez jednego strzału przeciwległą Bramą Młyńską czmychały, mające bronić miasta wojska brandenburskie. Brama Wysoka, a właściwie jej następczyni odegrała też rolę podczas bitwy o Braniewo w dniu 26.02.1807r. Między innymi tędy do miasta wdarły się wojska francuskie atakujące cofające się oddziały prusko-rosyjskie. Początkowo ruszyły tędy 4 słabe pruskie bataliony, aby zająć pozycje na przedmieściach, a już niedługo właśnie przez dawną Wysoką Bramę cofały się m.in. rosyjski pułk muszkieterów kałuskich i pruski batalion grenadierów Braun. Za cofającymi się oddziałami sojuszniczymi podążały nacierające francuskie 24 i 96 pułki piechoty liniowej oraz 2 i 4 pułki huzarów. Zarówno brama jak i pobliskie resztki murów obronnych nie stanowiły dla Francuzów żadnej przeszkody, tym bardziej, że jednostki francuskie wdarły się do miasta również przez Bramę Wodną oraz przez Furty: Zamkową i Kościelną. Podczas okupacji miasta Francuzi wysadzili groblę przed dawną Bramą Wysoką w powietrze i wybudowali most zwodzony. Co więcej doprowadzili do ponownego napełnienia fosy wodą w celu dodatkowego osłonięcia miasta oraz wybili otwory strzelnicze w murach miejskich.
Brama Wysoka była wieżą, wznoszącą się w wewnętrznej linii murów miejskich. Długość wieży wzdłuż przelotu wynosiła 9,30 m, a szerokość w linii murów 9,60 m. Przejazd bramny miał szerokość 3,87 m i wysokość 5,11 m. Grubość ścian wynosiła 1,86 m od strony zachodniej (zewnętrznej) oraz 1,40 m pozostałych. Dokładna wysokość wieży Bramy Wysokiej nie jest znana, jednak na podstawie istniejących rysunków można ją ocenić na ok. 30 m. Lokalizacja wieży była następująca: opierała się od strony północnej o dawne nieruchomości Langgasse:Nr 1 (na długości 4 m), Nr 3 (5,27 m), a od strony południowej Nr 2 (3,72m) i Nr 4 (5,58 m). Co ciekawe ściana ostatniego domu Langgasse 4 istniała jeszcze na początku XX w. i była dawną ścianą wieży i to w niej było wejście do budynku. Dwie boczne ściany wykorzystano przy budowie wspomnianych domów, gdyż pozostawiono je bezpłatnie właścicielom podczas rozbiórki wieży. Kiedy w 1854r. przebudowywano dom Langgasse nr 3 społeczeństwo odkupiło fundamenty muru o całkowitej powierzchni 7,35 m² za 20 talarów i wyniosło go na ulicę. Obiekt na wypadek niebezpieczeństwa posiadał tzw. bronę, czyli opuszczaną na łańcuchach lub linach żelazną kratę. Ściany boczne ciągnęły się mniej więcej od bramy do muru zewnętrznego i tam znajdowała się druga brama (furta) prowadząca na most biegnący nad fosą. Większa część mostu leżała na masywnym murze widocznym również dzisiaj. Na tym odcinku mury tworzyły balustradę, a od przedpola zamykała go brama (furta). Dalej znajdował się most zwodzony. Masywna, stała część mostu spoczywała na kamiennych filarach. Cały most miał długość 28,5 m i szerokość 7,44 m. Leżał 6,82 m nad fosą miejską. Na przełomie 1791/1792 most został rozebrany a przestrzeń zastąpiono groblą, do tego celu potrzebne było 7300 wozów (lub 5404,5 prętów kw.) ziemi wykopanej z dołu przy kościele św. Krzyża
W miejscu, gdzie most stały przechodził w most zwodzony stała Wieża Węglarska (Kohlenturm). Znajdowała się w środku fosy osłaniając most i bramę z prawej flanki. Była to wysoka wieża mająca aż 7 pięter. Niewiele wiadomo jednak o jej konstrukcji, czy wymiarach. Na polecenie władz pruskich rozebrano ją w marcu i kwietniu 1793r. Jednak dach wieży z powodu zrujnowania usunięto w 1789r. W 1793r. odzyskane 4000 dachówek zostało użytych do pokrycia zerwanego przez burzę dachu nad piecami w staromiejskiej cegielni. Rozbiórka pięciu górnych kondygnacji przyniosła 98700 kamieni murowych i 25 achteli polnych. Dwie ostatnie kondygnacje rozebrano dopiero w 1794r. uzyskano 4400 kamieni gładzonych i 3,5 achtela polnych. Materiał ten sprzedany w 1795r. przyniósł 911 talarów i 72 grosze, ale zysk ten należy pomniejszyć o koszt rozbiórki, który wyniósł 409 talarów i 62 grosze. Mur masywnego mostu przed Bramą Wysoką został zredukowany w 1801r. do wysokości 1,86 m. Według sprzecznych danych miał długość 24,18 m lub 18,29 m. Grubość muru wynosiła 1,08 m i znajdowało się w nim wybitych 8 okien strzelniczych.
Koniec Bramy Wysokiej w jej pierwotnym kształcie przypada na początek XIX w. W dniu 31.05.1802r. prowincjonalny inspektor budowlany C. Crelle wystosował list do magistratu, w którym stwierdził, że Brama Wysoka grozi zawaleniem, ponieważ nie tylko belki, ale większość krokwi wraz z dzwonnicą spróchniały i zwisają. Szczególnie ściana wieży od strony miasta miał wielkie pęknięcie od szczytu do przejazdu bramnego. Crelle obawiał się, że fragment muru może zawalić się na mającego przejeżdżać przez Braniewo króla Prus, którym był wówczas Fryderyk Wilhelm III Pruski. Dlatego zalecał władzom miasta rozbiórkę wieży. Wschodniopruska Kamera Wojny i Domen przychyliła się do jego ekspertyzy. Magistrat sprzeciwia się rozbiórce uzasadniając w oparciu o ekspertyzy innych biegłych, że wieża jest trwała i solidna. Mimo ponawianych sprzeciwów polecenie Kamery pozostaje w mocy i wieża ma być rozebrana. Kamera odmówiła też pokrycia kosztów remontu Bramy, który oszacowano na 497 talarów. W 1803r. Brama zostaje rozebrana do wysokości I pietra. Ostatnia próba uratowania resztki bramy podjęta przez braniewski magistrat nic nie dała wobec nakazu całkowitej rozbiórki. Ostatecznie w murze miejskim powstaje nowa brama o szerokości 3,41 m i wysokości 3,41 m. Brama ta w istocie była furtą z dwoma zamykanymi skrzydłami bramnymi. Ostatnie pozostałości Wysokiej Bramy zostały usunięte w latach 60-tych XIX w. Dodać należy, że Crele był współautorem przebudowy staromiejskiego ratusza w 1797-1798, ale w tym celu pozyskania budulca polecił rozebrać Wieżę Katowską, z kolei w 1809 r. nakazał rozbiórkę kościoła pojezuickiego.
Przez lata w Wysokiej Bramie były mieszkania, w samej bramie czy też na północ od niej pomiędzy murem miejskim, a wartownią miejską. Od 1772r. wartownia miejska została przejęta przez wojsko pruskie, które wykorzystywało ją jako areszt i wartownię. Był to parterowy budynek z korytarzem i dwoma pomieszczeniami: po lewej dla zwykłych obywateli i po prawej biuro oficera. Piwnice były własnością miasta i były przez nie wynajmowane. Mury piwnicy były wykonane w stylu gotyckim, z czego można wywnioskować, że budowa miała miejsce 400 lat wcześniej, a wiek był zbliżony do pobliskich obwarowań. W części murów piwnicznych od strony fosy były otwory strzelnicze. Po otwarciu nowej wartowni z aresztem na rynku, stara strażnica przy Wysokiej Bramie wróciła do własności miejskiej. Przez kilka lat służyła szkole dla małych dzieci, a w 1852r. została sprzedana wraz z ogrodem za Wieżą Kleszą i budynkiem na ul. Wieżowej 8 za 500 talarów. W 1780r. Rada Miasta wynajęła ogród na południe od Wysokiej Bramy dla chirurga miejskiego Johanna Wahla, ale już w 1800r. przejął go urząd skarbowy. Następnie służyła jako więzienie sądowe i mieszkanie więzienne. Od początku XX w. była własnością prywatną.
Akurat los Wysokiej Bramy był nieunikniony, gdyż znajdowała się na arterii, która również współcześnie jest głównym ciągiem komunikacyjnym Braniewa, dlatego brama mogłaby przetrwać jeszcze kilkanaście, czy kilkadziesiąt lat. Taki sam los spotkał podobne obiekty w innych pruskich miastach. Jednak z pewnymi wyjątkami, dlatego możemy podziwiać: Bramę Kamienną w Pasłęku, Bramę Wysoką w Olsztynie, czy Bramę Lidzbarską w Bartoszycach. Obecnie miejscu dawnej Bramy Wysokiej po obu stronach ul. Gdańskiej znajdują się fragmenty zewnętrznej linii murów miejskich (w lepszym lub gorszym stanie) i ceglana konstrukcja dawnego mostu. Wał po którym przebiega ul. Gdańska (Fromborska) oddziela dawną fosę na dwie części: na północy Amfiteatr Miejski a na południowej tzw. park Fosa. Swoją drogą pożądanym rozwiązaniem byłby przekop pod drogą, łączący te dwie niegdyś naturalne części dawnej fosy, a biorąc pod uwagę plany dotyczące ZOO, byłby naturalną arterią łączącą obie strony miasta.
Autor dziękuje za pomoc Panu Norbertowi Szymorkowi.
Źródła: Achremczyk S., A. Szorc. Braniewo. Olsztyn 1995.; Biskup M. Rozwój przestrzenny miasta Braniewa. Komunikaty Mazursko-Warmińskie nr 1, 3-18. Olsztyn 1959.; Bender J. Über die Entstehungs- und Entwicklungsgeschichte der Stadt Braunsberg, ZGAE 5/1874.; Buchholz F. Braunsberg im Wandel der Jahrhunderte. Braunsberg 1934.; Lutterberg A. Zur Baugeschichte der Altstadt Braunsberg. ZGAE 19/1916; Boetticher A. Bau- und Kunstdenkmäler der Provinz Ostpreussen, t. IV: Ermland. Königsberg 1894.; W.Thimm. Der Prospekt der Altstadt Braunsberg von 1635. ZGAE 40/1980.; www.fotopolska.pl www.bildarchiv.de