POWSTANIEC WARSZAWSKI I ZAWODOWTY STRAŻAK

b_150_100_16777215_00_images_ziemiabraniewska_11.JPG Pułkownik pożarnictwa Tadeusz Hornziel (1922-1985) przez blisko 30 lat był Komendantem Wojewódzkim Straży Pożarnej w Olsztynie. Oczywiście w ramach sprawowanej funkcji bywał też w Braniewie. W czasie wojny uczestnik Powstania Warszawskiego, podczas którego brał udział w budowie powstańczego samochodu pancernego, słynnego „Kubusia”. Był to jedyny pancerny pojazd zbudowany przez żołnierzy podziemia podczas II wojny Światowej.

W naszym województwie znany przede wszystkim jako zawodowy strażak, który organizował straż pożarną w Elblągu, a w latach 1953-1981 był Komendantem Wojewódzkim Straży Pożarnych w Olsztynie. Jednak jego wojenne losy są równie ciekawe.

Urodził się w 1922 r. w Warszawie. Przed wojną od 1936 r. był harcerzem w 21 Warszawskiej Drużynie Harcerskiej. Uczęszczał do Gimnazjum i Liceum Towarzystwa Szkoły Mazowieckiej w Warszawie. Do tej samej szkoły uczęszczali, m.in. żołnierze AK: Tadeusz Zawadzki „Zośka,” Jan Rodowicz „Anoda” i Andrzej Romocki „Morro”, aktor Kazimierz Rudzki, kompozytor Henryk Wars, pilot myśliwski i pisarz Bohdan Arct i wiele innych znanych postaci. Był siostrzeńcem popularnej przedwojennej aktorki Zuli Pogorzelskiej. Prawdopodobnie podczas okupacji wstąpił do Centralnej Szkoły Pożarniczej w Warszawie, która funkcjonowała w latach 1940-1944, bowiem tuż po wojnie jest aspirantem pożarnictwa. Być może należał też do Strażackiego Ruchu Oporu „Skała”. W czasie wojny mieszkał przy ulicy Tamka 22/13. Jego ciężarna żona Jadwiga zginęła podczas powstania w dniu 6.09.1944 r. w zawalonym domu przy ul. Topiel 2/4. On jako strzelec „Róg” wchodzi w skład Grupy Technicznej Zgrupowania AK „Krybar” na Powiślu - Śródmieściu Północ. W sierpniu 1944 r. wziął udział w budowie powstańczego samochodu pancernego „Kubuś”. Tadeusz Hornziel musiał mieć techniczne wykształcenie, bowiem należał do grupy montażowej i wykonał papierowe szablony do wycięcia detali pojazdu pancernego.

Ciąg dalszy na stronie Ziemia Braniewska pod linkiem https://braniewo.com.pl/wiadomosc,13132,powstaniec-warszawski-i-zawodowy-strazak.html

 

.