1944. POWSTAŃCY WARSZAWSCY BYLI WŚRÓD NAS

 

Czytaj więcej: 1944. POWSTAŃCY WARSZAWSCY BYLI WŚRÓD NAS Czytaj więcej: 1944. POWSTAŃCY WARSZAWSCY BYLI WŚRÓD NASKolejna rocznica wybuchu powstania to okazja do upamiętnienia uczestników tego zrywu narodowego. W naszym regionie również mieszkało kilku uczestników Powstania Warszawskiego. Byli to: walczący na Starówce i w Śródmieściu starszy strzelec Bogumił Bujalski pseudonim Biegaj mieszkaniec  Braniewa i  kapral Stefan Grudziński ps. Cholewa oraz żołnierz Grupy Kampinos strzelec Maciej Leonidas Składziński ps. Wiarus mieszkaniec Fromborka. Uczestnikiem powstania był też werbista o. Józef Arlik z Pieniężna, kapelan szpitala polowego na Mokotowie. Niestety wszyscy już nie żyją. Ich losy poza danymi ogólnymi ukazane zostały na tle dokonań oddziałów, w których służyli w okresie powstania.

Jednocześnie autor zwraca się pomoc w uzyskaniu wszelkich informacji na temat tych uczestników Powstania Warszawskiego.

Czytaj więcej: 1944. POWSTAŃCY WARSZAWSCY BYLI WŚRÓD NAS

1939-1945. BRANIEWIANIE W KRIEGSMARINE

Czytaj więcej: 1939-1945. BRANIEWIANIE W KRIEGSMARINE Czytaj więcej: 1939-1945. BRANIEWIANIE W KRIEGSMARINE  W czasie II wojny światowej braniewianie z oczywistych powodów walczyli w siłach zbrojnych III Rzeszy. Nie zabrakło ich również w marynarskich mundurach Kriegsmarine (niemieckiej marynarki wojennej). Co najmniej dwóch z nich walczyło na U-botach, czyli niemieckich okrętach podwodnych i obaj stracili życie. Byli to oficerowie oberleutenant zur See Siegfried Straub dowódca U-625 i oberleutenant zur See Paul Krupinski służący jako I oficer na U-771. Okoliczności służby i śmierci obu oficerów pokazują jak okrutna była wojna na morzu. W niemieckiej marynarce służył również braniewianin doktor Hans Frieisleben, który był lekarzem na pancerniku Tirpitz i szefem szpitala marynarki.

Czytaj więcej: 1939-1945. BRANIEWIANIE W KRIEGSMARINE

ASY LUFTWAFFE z BRANIEWA

Czytaj więcej: ASY LUFTWAFFE z BRANIEWA  Czytaj więcej: ASY LUFTWAFFE z BRANIEWA Czy nam się to podoba, czy nie Braniewo przed 1945 rokiem było miastem niemieckim w Prusach Wschodnich. Mieszkający tu Niemcy w latach II wojny światowej pełnili więc służbę w armii III Rzeszy. Wśród niemieckich Braniewian w czasie II wojny światowej było dwóch wybitnych niemieckich asów myśliwskich. Byli to hauptmann Walter Krupiński i oberfeldwebel Heinz Marquardt. Obaj walczyli głównie na Froncie Wschodnim. Pierwszy mieszkał przed wojną w Braniewie, a drugi urodził się w Braniewie. Poniżej zamieszczam  krótkie życiorysy obu pilotów, które nie mają zamiaru popularyzowania hitlerowskich sił zbrojnych. Po zapoznaniu się w skrócie z ich wyczynami nie jeden znawca lotnictwa, czy laik będą pod wrażeniem. Łączy ich to, że obaj przeżyli wojnę i trafili do zachodnioniemieckiego lotnictwa. W Luftwaffe było 102 pilotów myśliwskich, którzy odnieśli 100 i więcej zwycięstw powietrznych, tzw. experten. Jeden z nich Krupiński po wojnie odwiedzał Braniewo.

Czytaj więcej: ASY LUFTWAFFE z BRANIEWA

NORMANDIE-NIEMEN nad BRANIEWEM 1945

Czytaj więcej: NORMANDIE-NIEMEN nad BRANIEWEM 1945 Czytaj więcej: NORMANDIE-NIEMEN nad BRANIEWEM 1945Francuzi pojawili się ponownie po 1807 roku, tym razem nad Braniewem, gdy zimą 1945 r. toczyły się zacięte walki między wojskami niemieckimi, a Armią Czerwoną o Braniewo i okolice. Pamiątką tego okresu jest cmentarz żołnierzy radzieckich w Braniewie. Mało znanym faktem jest to, że na froncie wschodnim w latach 1943-1945 walczyli lotnicy francuscy.

Pułk Normandie-Niemen pojawił się na froncie wschodnim wiosną 1943 roku wówczas jako (Gruppe de Chase 3) GC3 Normandie, nazwę Niemen dodał im Stalin w dniu 28.11.1944 dla uczczenia ich osiągnięć w walkach nad rzeką Niemen. Pułk Normandie-Niemen wchodził w skład radzieckiej 303 dywizji lotnictwa myśliwskiego (m.in. 9, 18 i 139 gwardyjskie pułki myśliwskie). W 1945 roku Francuzi pojawili się nad Braniewem. Stacjonowali wówczas na lotnisku w Frydland- Mertensdorf (14.06.1807r. pod Frydlandem Cesarz Napoleon zadał klęskę armii rosyjskiej kończąc I wojnę polską). Dowódcą jednostki był colonel (pułkownik) Louis Delfino, a latali na najlepszych radzieckich myśliwcach Jakowlew Jak-3. W walkach powietrznych w rejonie Braniewa wyróżniło się dwóch pilotów Normandie-Niemen: ppor. Fernand Pierrot i ppor. Jacques André.

Czytaj więcej: NORMANDIE-NIEMEN nad BRANIEWEM 1945

WALKI POWIETRZNE W REJONIE BRANIEWA 1945

Czytaj więcej: WALKI POWIETRZNE W REJONIE BRANIEWA 1945  Czytaj więcej: WALKI POWIETRZNE W REJONIE BRANIEWA 1945 Zimą i wiosną 1945 w Prusach Wschodnich toczyły się zacięte walki, w tym także w powietrzu. Sowieci do likwidacji wojsk niemieckich zgromadzili ogromne siły powietrzne liczące kilka tysięcy samolotów. Przeciw nim stanęły wprawdzie doborowe, ale już znacznie przetrzebione siły myśliwskie Luftwaffe. Stosunek sił wynosił kilkanaście do 1, a Niemcy mieli również ogromne problemy z zaopatrzeniem swoich wojsk w paliwo, amunicję i części zamienne. Do walk powietrznych doszło również nad Braniewem i w jego okolicach. Chociaż najwięcej powietrznych pojedynków miało miejsce w pobliżu lotnisk niemieckich w Heiligenbeil (Mamonowo) i Pillau (Bałtijsk). Niemieckie lotnictwo miało trudne zadanie próbując niszczyć siły pancerne Armii Czerwonej oraz zwalczać jego lotnictwo bombowe i szturmowe zbierające krwawe żniwo nad broniącymi się wojskami lądowymi.  Temat wydaje się rozwojowy, nie mniej poniżej przedstawiam informacje na temat działań lotniczych jakie na chwilę obecną udało mi się zabrać.  

(przy nazwiskach pilotów cyfra w nawiasie informuje o łącznej liczbie zwycięstw powietrznych odniesionych w okresie II wojny światowej.)

Czytaj więcej: WALKI POWIETRZNE W REJONIE BRANIEWA 1945

.