ŻOŁNIERZ BATALIONU „ZOŚKA“ w BRANIEWIE

Czytaj więcej: ŻOŁNIERZ BATALIONU „ZOŚKA“ w BRANIEWIE W latach 1949-1953 w braniewskiej jednostce pancernej jako lekarz wojskowy służył ppor. Kazimierz Łodziński (1922-2011). W czasie wojny podchorąży Armii Krajowej, żołnierz Batalionu Kedywu "Zośka" i uczestnik m.in. akcji pod Arsenałem, kawaler Krzyża Walecznych i Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski. Po wojnie uznany profesor i chirurg-ordynator Kliniki Chirurgi Dziecięcej Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie. Wieloletni przewodniczący Środowiska  Żołnierzy Batalionu Zośka oraz Prezes i Sekretarz Generalny Polskiego Towarzystwa Chirurgów Dziecięcych.  

Czytaj więcej: ŻOŁNIERZ BATALIONU „ZOŚKA“ w BRANIEWIE

1944. GENERAŁ SATTLER i KAPITULACJA CHERBOURGA

Czytaj więcej: 1944. GENERAŁ SATTLER i KAPITULACJA CHERBOURGA W latach 1935-1945 w Braniewie funkcjonował silny garnizon Wehrmachtu, który stacjonował m.in. w nowo wybudowanych koszarach przy obecnej ulicy Sikorskiego. Był to 24 pułk piechoty (Infanterie-Regiment Nr. 24). Tak więc po kilkunastu latach przerwy w Braniewie pojawiło się grono wyższych oficerów armii niemieckiej. Jednym z nich był major Robert Sattler (1891-1978) od 15.10.1935 r. dowódca 1 batalionu 24 pułku piechoty. Oficer ten w latach 1935-1944 mieszkał w Braniewie w budynku przy obecnej ulicy Zielonej nr 36 (Arendtstrasse 46). Mimo, że uczestniczył w I i II wojnie światowej, naprawdę zaistniał w historii z racji obrony Cherbourga podczas operacji desantowej w Normandii w czerwcu 1944 r. i złożonej kapitulacji twierdzy wobec Amerykanów.

Czytaj więcej: 1944. GENERAŁ SATTLER i KAPITULACJA CHERBOURGA

1944. POWSTAŃCY WARSZAWSCY BYLI WŚRÓD NAS

 

Czytaj więcej: 1944. POWSTAŃCY WARSZAWSCY BYLI WŚRÓD NAS Czytaj więcej: 1944. POWSTAŃCY WARSZAWSCY BYLI WŚRÓD NASKolejna rocznica wybuchu powstania to okazja do upamiętnienia uczestników tego zrywu narodowego. W naszym regionie również mieszkało kilku uczestników Powstania Warszawskiego. Byli to: walczący na Starówce i w Śródmieściu starszy strzelec Bogumił Bujalski pseudonim Biegaj mieszkaniec  Braniewa i  kapral Stefan Grudziński ps. Cholewa oraz żołnierz Grupy Kampinos strzelec Maciej Leonidas Składziński ps. Wiarus mieszkaniec Fromborka. Uczestnikiem powstania był też werbista o. Józef Arlik z Pieniężna, kapelan szpitala polowego na Mokotowie. Niestety wszyscy już nie żyją. Ich losy poza danymi ogólnymi ukazane zostały na tle dokonań oddziałów, w których służyli w okresie powstania.

Jednocześnie autor zwraca się pomoc w uzyskaniu wszelkich informacji na temat tych uczestników Powstania Warszawskiego.

Czytaj więcej: 1944. POWSTAŃCY WARSZAWSCY BYLI WŚRÓD NAS

1939-1945. BRANIEWIANIE W KRIEGSMARINE

Czytaj więcej: 1939-1945. BRANIEWIANIE W KRIEGSMARINE Czytaj więcej: 1939-1945. BRANIEWIANIE W KRIEGSMARINE  W czasie II wojny światowej braniewianie z oczywistych powodów walczyli w siłach zbrojnych III Rzeszy. Nie zabrakło ich również w marynarskich mundurach Kriegsmarine (niemieckiej marynarki wojennej). Co najmniej dwóch z nich walczyło na U-botach, czyli niemieckich okrętach podwodnych i obaj stracili życie. Byli to oficerowie oberleutenant zur See Siegfried Straub dowódca U-625 i oberleutenant zur See Paul Krupinski służący jako I oficer na U-771. Okoliczności służby i śmierci obu oficerów pokazują jak okrutna była wojna na morzu. W niemieckiej marynarce służył również braniewianin doktor Hans Frieisleben, który był lekarzem na pancerniku Tirpitz i szefem szpitala marynarki.

Czytaj więcej: 1939-1945. BRANIEWIANIE W KRIEGSMARINE

ASY LUFTWAFFE z BRANIEWA

Czytaj więcej: ASY LUFTWAFFE z BRANIEWA  Czytaj więcej: ASY LUFTWAFFE z BRANIEWA Czy nam się to podoba, czy nie Braniewo przed 1945 rokiem było miastem niemieckim w Prusach Wschodnich. Mieszkający tu Niemcy w latach II wojny światowej pełnili więc służbę w armii III Rzeszy. Wśród niemieckich Braniewian w czasie II wojny światowej było dwóch wybitnych niemieckich asów myśliwskich. Byli to hauptmann Walter Krupiński i oberfeldwebel Heinz Marquardt. Obaj walczyli głównie na Froncie Wschodnim. Pierwszy mieszkał przed wojną w Braniewie, a drugi urodził się w Braniewie. Poniżej zamieszczam  krótkie życiorysy obu pilotów, które nie mają zamiaru popularyzowania hitlerowskich sił zbrojnych. Po zapoznaniu się w skrócie z ich wyczynami nie jeden znawca lotnictwa, czy laik będą pod wrażeniem. Łączy ich to, że obaj przeżyli wojnę i trafili do zachodnioniemieckiego lotnictwa. W Luftwaffe było 102 pilotów myśliwskich, którzy odnieśli 100 i więcej zwycięstw powietrznych, tzw. experten. Jeden z nich Krupiński po wojnie odwiedzał Braniewo.

Czytaj więcej: ASY LUFTWAFFE z BRANIEWA

Więcej artykułów…

  1. NORMANDIE-NIEMEN nad BRANIEWEM 1945
.